ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Słownik Roku Awangardy

Słownik Roku Awangardy

Kluczowe pojęcia awangardy zaprezentowane w cyklu przygotowanym przez miesięcznik Kalejdoskop we współpracy z Jarosławem Suchanem, dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi pomagają uporządkować rozumienie awangardy historycznej i jej współczesne znaczenie.

Część 1 wyjaśnia zjawisko samej awangardy, na którą składało się istnienie wielu odmiennych ruchów awangardowych. Natomiast co je ze sobą łączyło? O tym można przeczytać w pierwszym artykule z cyklu w Kalejdoskopie.

A jak awandarda

Awangarda a tradycja – dlaczego stały ze sobą w sprzeczności? Czy całkowicie ją odrzucano i negowano czy awangardowi artyści wchodzili z nią w polemikę? O tym traktuje drugi artykuł z cyklu.

T jak tradycja

Dlaczego jednym z częściej wykorzystywanych motywów przez środowiska awangardowe była utopia i kreacje utopijnego świata społeczeństwa? Jak ją identyfikowano? I przede wszystkim co wpłynęło na poszukiwanie tej idealności? O tym przeczyta można w kolejnym artykule z cyklu Słownik Roku Awangardy.

U jak utopia

Następnym tematem poruszonym w Kalejdoskopie jest wpływ, jaki miała awangarda na miasta, architekturę i organizację przestrzeni.

K jak kształtowanie przestrzeni

Abstrakcja jako nowy wynalazek awangardy. Co było powodem jej powstania i w jaki sposób czerpali z niej awangardowi artyści? O tym można przeczytać w ostatnim artykule z cyklu.

A jak abstrakcja

Powrót