ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Filharmonia Łódzka od 1984 r. nosi imię Artura Rubinsteina – wybitnego pianisty-wirtuoza urodzonego w Łodzi, który wielokrotnie występował z rodzimą orkiestrą i to z nią dał jeden z ostatnich w swojej karierze koncertów. Obecna jej siedziba została zaprojektowana przez Romualda Loeglera i jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Na estradzie Filharmonii Łódzkiej najczęściej występuje Orkiestra Symfoniczna FŁ. Zapraszane są również zespoły z innych miast Polski oraz z zagranicy, jak choćby: Deutsche Symphony Orchester Berlin, Shanghai Symphony Orchestra, Orkiestra XVIII Wieku, Concerto Italiano i in.

Oprócz koncertów symfonicznych instytucja proponuje melomanom recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej oraz organowe. Do dzieci skierowane są warsztaty muzyczne prowadzone metodą Carla Orffa Odkrywcy Muzyki oraz inspirowane metodą E. E. Gordona warsztaty dla maluszków do lat trzech Baby Boom Bum. Gratką dla miłośników opery są zaś regularne transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, które  Filharmonia Łódzka wprowadziła jako pierwsza instytucja w Polsce. Jest to także pierwsze miejsce na świecie, gdzie w jednej sali koncertowej zabrzmiały dwie pary organów: barokowe i romantyczne.

Od 2010 roku w filharmonijnym gmachu działa Chór dla (nie)opornych, do którego może zapisać się każdy, niezależnie od posiadanych umiejętności muzycznych. Salon Przyjaciół Filharmonii Łódzkiej to z kolei propozycja skierowana do osób, które chcą silniej związać się z instytucją, rozmawiać o muzyce, spotykać się z artystami oraz aktywnie realizować swoje muzyczne pasje.

Filharmonia Łódzka od 18 lat jest ponadto organizatorem Kolorów Polski – wędrownego festiwalu, który łączy aspekt artystyczny z lokalną turystyką.  W jego trakcie, przez dwa wakacyjne miesiące, melomani mogą w plenerze słuchać m.in. muzyki klasycznej, eksperymentalnej czy folkowej. Koncerty, które często poprzedzają wycieczki z przewodnikiem, odbywają się bowiem w najbardziej malowniczych zakątkach województwa łódzkiego: pałacach, kościołach, zamkach.  

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
ul. Narutowicza 20/22
90-135 Łódź
filharmonia@filharmonia.lodz.pl
Powrót