ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Historia Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi sięga początków XX wieku. Powstało wówczas Konserwatorium Muzyczne Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej, skupiające grono wybitnych muzyków i pedagogów. Po II wojnie światowej łódzka uczelnia została reaktywowana, jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna (od kwietnia 1946 roku). Pierwszym rektorem szkoły został prof. Kazimierz Wiłkomirski, a prorektorem – prof. Helena Kijeńska-Dobkiewiczowa. W roku 1982 Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Łodzi otrzymała nazwę Akademii Muzycznej, która w 1999 roku przyjęła imię Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Wśród wielu wybitnych absolwentów uczelni są artyści tej miary co: Jan Krenz, Urszula Kryger, Teresa Kubiak, Dominik Połoński, Piotr Pławner, Kazimierz Serocki, Wanda Wiłkomirska, Teresa Żylis-Gara.

Akademia ma swoją główną siedzibę w zabytkowym pałacu, co dodaje jej uroku ponadczasowości i tworzy unikalny klimat do studiowania i koncertowania. Jednocześnie Uczelnia unowocześnia i rozbudowuje swoją infrastrukturę dla większego komfortu obecnych i przyszłych studentów. W październiku 2013 roku została uroczyście otwarta nowo wybudowana Sala Koncertowa ze znakomitą akustyką, wysokiej klasy systemem do nagłaśniania i nagrywania dźwięku, profesjonalnym studiem nagrań i bogatym zapleczem dydaktycznym. Z początkiem roku akademickiego 2014/2015 został oddany do użytku nowoczesny budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej, w którym znajdują się m.in. biblioteka i fonoteka, studio nagrań i laboratorium dźwiękowe, Sala Kameralna oraz sale wykładowe i pracownie.

Bogata oferta dydaktyczna Akademii obejmuje ponad 50 specjalności na czterech wydziałach: Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej; Wydział Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu; Wydział Instrumentalny; Wydział Wokalno-Aktorski.

Są to studia I stopnia (licencjackie), i II stopnia (magisterskie), a na wydziałach wykonawczych również doktoranckie (III stopnia) i podyplomowe. Uczelnia oferuje nowe kierunki m.in. kompozycję muzyki filmowej, muzykę w mediach, instrumenty jazzowe, musical, wokalistykę estradową, fortepian kameralny, reżyserię dźwięku i produkcję muzyczną. Na wybranych kierunkach Akademia prowadzi również studia w języku angielskim.

Wysoki poziom kształcenia w Uczelni potwierdzają liczne sukcesy jej studentów i absolwentów w tym prestiżowe stypendia oraz nagrody zdobywane na międzynarodowych i krajowych konkursach muzycznych. Akademia zapewnia swoim studentom możliwość wszechstronnego rozwoju artystycznego i zawodowego, dając szansę uczestniczenia w wielu projektach realizowanych przez zespoły artystyczne działające w Uczelni: orkiestrę symfoniczną, orkiestrę smyczkową, orkiestrę barokową, big band i klasyczną orkiestrę dętą, chóry, zespoły perkusyjne, rytmiczne i taneczne. Co roku Uczelnia organizuje wydarzenia artystyczne i naukowe, m.in. konferencje i sesje naukowe, koncerty symfoniczne, oratoryjne i kameralne, spektakle operowe, musicalowe i taneczne. Rezultatem naukowej i artystycznej działalności prowadzonej przez poszczególne katedry są wydawane przez Akademię publikacje: książki, nuty, czasopisma i płyty CD.

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
ul. Gdańska 32
90-716 Łódź
tel. + 48 42 662 16 00
e-mail: promocja@amuz.lodz.pl
Powrót