ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

BWA Tarnów

BWA Tarnów

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie jest miejską instytucją kultury działającą w obecnym kształcie od 1996 roku. Powstało w 1962 roku jako delegatura BWA w Krakowie (dzisiejszy Bunkier Sztuki). W 1975 roku stało się instytucją niezależną. Siedzibami galerii były: budynek Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej 10, kamienica Rynek 4 w Pasażu Tertila gdzie mieściły się dwie przestrzenie ekspozycyjne: Galeria Pasaż i Galeria Mała. W latach 2010-2013 eksperymentalną siedzibą galerii był czynny Dworzec PKP. W tym czasie prowadzony był gruntowny remont neogotyckiego Pałacyku Strzeleckiego położonego w XIX-wiecznym Parku – Ogrodzie Strzeleckim, w którym galeria zainaugurowała swoją działalność w maju 2013 roku. Od końca 2013 roku oddziałem BWA jest „Wystawa stała” ulokowana w budynku Dworca PKP, prezentująca prace z kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Galeria zajmuje się prezentacją sztuki współczesnej – polskiej i zagranicznej klasyki, najciekawszych zjawisk młodej sztuki oraz tarnowskiego środowiska artystów. Każdego roku organizuje ponad 30 wystaw i zdarzeń artystycznych realizowanych zarówno we własnej siedzibie, jak i w innych miejscach w Tarnowie, galeriach w Polsce i za granicą. W oparciu o program galerii, realizowane są zajęcia edukacyjne, przybliżające świat sztuki młodym i dorosłym widzom. Od 2004 roku każdej jesieni wspólnie z Centrum Sztuki Mościce galeria organizuje interdyscyplinarny Festiwal Sztuki ArtFest – platformę spotkań artystów różnych dziedzin, której efektem są wystawy, koncerty, spektakle teatralne. Od 2011 roku Festiwal nosi imię Bogusława Wojtowicza – długoletniego dyrektora BWA, który był pomysłodawcą Festiwalu. Galeria prowadzi programy badawcze odnoszące się do tożsamości miasta i dziedzictwa kultury współczesnej Tarnowa i okolic, m.in. Tarnów. 1000 lat nowoczesności dotyczący modernistycznego potencjału miasta Tarnowa i Mościc (2010-2011, www.tarnow1000.pl). Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Cykl wystaw sztuki współczesnej artystów międzynarodowych odnoszący się do dziedzictwa kultury Małopolski w którym na polu sztuki współczesnej intepretowane były cztery wątki: tarnowska młodość Tadeusza Kantora, malowana wieś Zalipie, romski i żydowski Tarnów (2013-2014, www.czegooczy.pl). Specyfiką galerii jest także realizacja trwałych prac w przestrzeni publicznej Tarnowa tworzących szlak Sztuka w mieście. Znajdują się na nim prace Rafała Bujnowskiego, Maurycego Gomulickiego, Łukasza Jastrubczaka, Mariana Misiaka, Wilhelma Sasnala, Stacha Szumskiego, Krystiana Trutha Czaplickiego, Marcina Zarzeki. 

Działalność galerii była wielokrotnie nagradzana i ujmowana w czołówkach ogólnopolskich rankingów.

BWA Tarnów
Pałacyk Strzelecki
ul. Słowackiego 1
33-100 Tarnów
Powrót