ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Muzeum techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest po trosze każdą z tych instytucji. To największe w Europie i unikalne w skali świata muzeum, poświęcone włókiennictwu we wszelkich jego aspektach. Powstało w 1960 roku w Łodzi, mieście, które w XIX i XX wieku było niezwykle istotnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w kraju. Siedzibą muzeum jest Biała Fabryka – jeden z ważniejszych symboli włókienniczej historii miasta.

Dziś w kolekcjach CMWŁ znajdują się zarówno XIX-wieczne tkaniny koszulowe, jak i tekstylia medyczne; zabytkowa niderlandzka tapiseria i przestrzenna kompozycja Magdaleny Abakanowicz; kostium Chanel i dres z kreszu; drewniane czółenko i krosno pneumatyczne, łowicki pasiak i burnus marokańskiego górala; haftowany sztandar i szydełkowa serwetka.

CMWŁ przedstawia włókiennictwo z wielu punktów widzenia. Perspektywa historii sztuki ujmuje je jako dziedzinę sztuki i pole artystycznej kreacji. Perspektywa antropologii kultury pozwala postrzegać je jako rozległy obszar związany z modą, obyczajami i życiem codziennym. Z kolei w ujęciu historycznym i technologicznym jest ono traktowane jako dziedzina gospodarki i wynik rozwoju myśli technicznej.

Szeroki zakres kolekcjonerski, pozwala zwiedzającym poznać tajniki włókienniczego procesu produkcyjnego (kolekcja narzędzi i maszyn włókienniczych) oraz różnorodność wzornictwa tekstyliów wytwarzanych przemysłowo w XIX i  XX w. (kolekcja tkaniny przemysłowej). Goście muzeum mają okazję przyjrzeć się tekstyliom pochodzącym z wielu stuleci, tworzącym bogatą kolekcję tkaniny zabytkowej. Na szczególną uwagę zasługuje też kolekcja współczesnej tkaniny artystycznej – jedna z największych na świecie. Bardzo ważną część zbiorów stanowią też: kolekcja odzieży, pozwalająca prześledzić zmiany zachodzące w kanonach mody XX i XXI w., kolekcja etnograficzna dokumentująca tkactwo ludowe XIX i XX w., zbiór pamiątek i dokumentów związanych z historią przemysłu włókienniczego, zbiór pamiątek i źródeł pisanych dokumentujących rozwój przemysłu włókienniczego oraz niezwykle wartościowy zespół archiwaliów. W Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej znalazły swe miejsce inne zabytki kultury materialnej, związane z życiem codziennym mieszkańców Łodzi i okolic w XIX i XX w: drewniane domy, willa i kościół oraz łączące je alejki, tworzą atrakcyjną wizualnie przestrzeń sprzyjającą rekreacji.

Z kolei interaktywna ekspozycja w zabytkowym budynku Kotłowni w przystępny sposób prezentuje zagadnienia związane z produkcją włókienniczą, a dzięki multimedialnym grom i zabawom dla dzieci, umożliwia całym rodzinom aktywne spędzenie czasu.

W CMWŁ zgromadzono ponad 20 000 pozycji inwentarzowych, dających podstawę do tworzenia niezwykłych, interdyscyplinarnych ekspozycji. Liczne, wieloaspektowe wystawy czasowe dają szansę zapoznania się z zasobami magazynowymi muzeum, np. projektami tekstyliów, odzieżą, tkaninami przemysłowymi, ludowymi czy zabytkowymi. Muzeum daje też możliwość zapoznania się ze światowym dorobkiem w zakresie tkaniny artystycznej. Od 1972 roku CMWŁ jest organizatorem panoramicznej wystawy-konkursu, promującej sztukę włókna. Międzynarodowe Triennale Tkaniny jest największą z najstarszych, prestiżową prezentacją aktualnych tendencji w tkaninie artystycznej, obejmującą dzieła twórców z całego świata. 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93 - 034 Łódź
42 683 26 84
Powrót