ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie

Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie

Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie (CBH PAN) istnieje od 2006 roku. Jest jedną z sześciu zagranicznych placówek PAN i pierwszą, która posiada profil zorientowany na nauki historyczne i prowadzi własne projekty badawcze. Głównym zadaniem CBH PAN jest badanie polsko-niemieckiej historii wzajemnych oddziaływań w kontekście europejskim, z naciskiem na historię w jej powiązaniu z innymi naukami humanistycznymi.Temu celowi służą długoterminowe przedsięwzięcia badawcze, projekty naukowe pracowników CBH PAN, seminaria i konferencje, a także publikowanie ważnych prac i wspieranie młodych naukowców.

Profil i tematy podejmowane w Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie rozwijają się dynamicznie. Obecnie nacisk kładziony jest na prace badawcze, które podejmują problem kultur pamięci w Polsce, Niemczech i Europie, a także zagadnienia migracji między Niemcami a Polską, kwestie drugiej wojny światowej oraz bieżące debaty historyczne w obu krajach. Wszystkie projekty mają charakter interdyscyplinarny i realizowane są we współpracy międzynarodowej. Wyniki badań prowadzone w ramach projektów publikowane są w roczniku Historie, a także w wielu innych publikacjach takich, jak Niemiecko-polskie miejsca pamięci (2012-2015), Modi memorandi. Leksykon kultury pamięci (2014), Przeszłość i Przyszłość (2015).

Pozostając w ciągłym dialogu między działalnością badawczą, nauczaniem i aktywnością w sferze publicznej, Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie organizuje konferencje, seminaria (Klaus Zernack Colloquium) i dyskusje oraz ściśle współpracuje z instytutami naukowymi i edukacyjnymi w Niemczech, Polsce i innych krajach europejskich.

Centrum opracowało także koncepcję polsko-niemieckiego podręcznika nauczania historii, a dwa jego tomy już się ukazały.

Centrum Badań Historycznych
Polskiej Akademii Nauk w Berlinie
Zentrum für Historische Forschung Berlin
der Polnischen Akademie der Wissenschaften
Majakowskiring 47
13156 Berlin
Tel. +49 (0)30 - 486 285 40
info@cbh.pan.pl
Powrót