ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Festiwal Puls Literatury

Festiwal Puls Literatury

Puls Literatury to jeden z najważniejszych festiwali literackich w Polsce, który organizowany jest przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Tegoroczne wydarzenie to największe tego typu przedsięwzięcie w naszym kraju. W trakcie festiwalu odbywały się koncerty, spotkania autorskie, turnieje jednego wiersza, wystawy, pokazy filmowe.

Jedenasta już edycja odbyła się w dniach 23 listopada – 3 grudnia 2017 roku w Domu Literatury w Łodzi, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Klubie DOM, Ośrodku Kultury „Górna” oraz w Hali EXPO. Gwiazdą tegorocznej edycji była Nagrody Nobla, Herta Müller. Z zagranicy przyjadą również Rumun Varujan Vosganian oraz Węgier – Katalin Ladik.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in.: Michał Witkowski, Olga Tokarczuk, Lidia Ostałowska, Cezary Łazarewicz, Monika Sznajderman, Marek Bieńczyk, Ewa Kuryluk, Agnieszka Taborska, Krzysztof Siwczyk, Jakub Kornhauser, Zbigniew Libera, Darek Foks, Leszek Engelking, Kacper Bartczak, Jerzy Jarniewicz, Maciej Melecki i Maria Cyranowicz.

Hasłem przewodnim festiwalu w tym roku była Nie/podległość Awangardy. Nawiązuje ono do postaci Władysława Strzemińskiego i grupy „a.r” oraz artystów żydowskiego pochodzenia należących do ruchu Jung Jidysz. Oba te środowiska artystyczne poruszały kwestie tożsamości i religii, dążąc do wypracowania płaszczyzny wspólnoty i porozumienia w wielokulturowej Łodzi. 

Celem Pulsu Literatury było ukazanie związków między awangardą, nowoczesnością a tożsamością Łodzi w rozmaitych międzynarodowych kontekstach nie/podległości: artystycznej, politycznej czy ideologicznej. W programie tegorocznej edycji znalazły się panele związane z awangardą, performance z udziałem łódzkich artystów, wystawy ukazujące związek poezji z awangardą oraz liczne koncerty. Podczas festiwalu odbyły się także spotkania autorskie – również dla dzieci, cykl projekcji filmowych, finały ogólnopolskich konkursów literackich oraz warsztaty translatorskie anglo- i niemieckojęzyczne.

Tradycyjnie Festiwal zakończył się Galą Nagrody im. Juliana Tuwima w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Festiwal Puls Literatury
ul. Roosevelta 17
90-001 Łódź
tel.: 42 636 68 38
kontakt@dom-literatury.pl
Powrót