ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Galeria Działań

Galeria Działań

Tożsamość programową Galerii Działań wyznaczyła w 1988 roku wystawa Struna, prezentująca 22 artystów różnych pokoleń, zaproszonych do przedstawienia prac inspirowanych postawą artystyczną Jerzego Rosołowicza. Jego idea „świadomego działania neutralnego” – działania, które bez agresji czy rywalizacji dąży do zneutralizowania destrukcyjnych czynników w kulturze – przyjęta została wtedy przez Galerię Działań jak ważna inspiracja dla jej aktywności.

Istotna stała się także wieloletnia partnerska współpraca, kierującego galerią artysty Fredo Ojdy, z wybitnymi osobowościami polskiej sztuki: krytykiem i teoretykiem sztuki – Jerzym Ludwińskim, artystą i teoretykiem – Janem Świdzińskim, artystą – Włodzimierzem Borowskim. Ich twórczość – w  różnorodny sposób, poprzez działania artystyczne, wypowiedzi teoretyczne oraz inicjatywy kuratorskie – ukształtowała  oblicze ideowe i swoisty etos Galerii Działań.  

Obok wystaw ważnym nurtem programu Galerii Działań są prezentacje różnorodnych odmian sztuki akcji, performansów i działań efemerycznych. Zapoczątkowały je duże międzynarodowe festiwale sztuki performansu organizowane przez galerię  w innych ośrodkach sztuki: Interscop (1990), Czas obecny – historia opowiadana / Real Time – story telling (1991). Od wielu lat corocznie w Galerii Działań mają miejsce performanse przygotowane we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Interakcje w Piotrkowie Trybunalskim.

Galeria Działań nie jest związana z jednym środowiskiem, ani pokoleniem artystycznym. Stały cykl tworzą wspólne wystawy przygotowane przez pracownie na artystycznych uczelniach, na których artyści-pedagodzy prezentują prace razem ze swoimi studentami. Niejednokrotnie też organizowane są w galerii pokazy dyplomowe studentów tych uczelni.

Specjalny kontekst urbanistyczno-kulturowy Galerii Działań wynika z tego, że znajduje na terenie dużej aglomeracji Ursynów-Natolin, która nie jest już wprawdzie tylko „sypialnią Warszawy”, ale jej życie kulturalne nie ma jeszcze w pełni autonomicznego charakteru. Dlatego galeria wyznaczyła sobie nie tylko czyste artystyczne zadania, ale łączy je z aktywnością edukacyjną i integracyjną. Prowadzona przez artystkę Irenę Moraczewską  Pracownia Sztuki Dziecka jest integralnym elementem Galerii Działań. Ponadto artyści i krytycy sztuki współpracujący z Galerią Działań prowadzą warsztaty i spotkania edukacyjne w szkołach na Ursynowie.

Galeria Działań funkcjonuje w lokalu należącym do Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej „Imielin” i dzięki jej stałemu wsparciu finansowemu, a także dotacjom Wydziału Kultury m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursynów.

Galeria Działań
SMB Imielin
ul. Marco Polo 1
02-776 Warszawa
tel. 22 643 65 37
Powrót