ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zajmuje się dokumentacją, promocją
i animacją polskiego życia teatralnego. Moderuje publiczną debatę o polskim teatrze, poszerza perspektywy towarzyszącej mu refleksji, realizuje i wspiera projekty badawcze, wydawnicze i edukacyjne. Instytut prowadzi archiwum gromadzące największą w Polsce kolekcję teatraliów (Pracownia Dokumentacji im. Barbary Krasnodębskiej), portal e-teatr.pl poświęcony w całości polskiemu teatrowi, internetową „Encyklopedię teatru polskiego” (www.encyklopediateatru.pl) a także bibliotekę, mediatekę oraz specjalistyczną księgarnię „Prospero”. Instytut jest koordynatorem i współorganizatorem teatralnych programów i konkursów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, programu „Teatr Polska”, „Lato w teatrze”, Konkursu Fotografii Teatralnej, Dnia Teatru Publicznego. W 2015 Instytut ogłosił program „Placówka” – konkurs na projekt teatralny, którego celem jest umożliwienie artystom i grupom twórczym, mającym ograniczone możliwości długofalowej pracy, prowadzenie poszukiwań nad nowymi formami i językiem teatralnym.

Patronem Instytutu Teatralnego jest prof. Zbigniew Raszewski, wybitny intelektualista, pisarz, historyk i nauczyciel. Od 1 stycznia 2014 roku dyrektorem Instytutu jest Dorota Buchwald, poprzednim szefem placówki od momentu jej powstania w 2003 roku, był Maciej Nowak.

W Instytucie Teatralnym znajduje się największe w Polsce archiwum tematyczne gromadzące dokumentację współczesnego teatru. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych jest olbrzymi zbiór artykułów prasowych, recenzji, zdjęć, programów teatralnych, afiszy, plakatów, dokumentów związanych z działalnością poszczególnych scen, archiwa prywatne twórców i archiwa instytucji. Wszystkie zbiory – w tym także teczki z wycinkami prasowymi dotyczącymi pracy poszczególnych artystów, edycji festiwali teatralnych i filmowych, szkół teatralnych, pism branżowych są dostępne w czytelni.

Zdigitalizowane dokumenty udostępniane są sukcesywnie na platformie www.encyklopediateatru.pl. Codziennie bogate zbiory Encyklopedii przegląda około 2 tys. osób. Statystyki dotyczące zasięgu udostępnianych informacji, odsłon strony, systematycznie rosną, tak jak powiększają się zasoby samej Encyklopedii – zbiór haseł przedmiotowych, bazy danych o artystach i spektaklach, liczba zdjęć, programów, plakatów, artykułów, multimediów i książek.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa
22 501 70 02
sekretariat@instytut-teatralny.pl
Powrót