ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit to unikatowe w skali światowej wydarzenie, które od dziewięciu lat odbywa się w Łodzi. Jedyna na świecie w pełni autorska impreza poświęcona producentom muzycznym – często stojącym w cieniu gwiazd, a odpowiedzialnym za finalny kształt nagrań, których słuchamy na co dzień.

Soundedit to miejsce spotkań profesjonalistów i amatorów. Polscy twórcy mają możliwość skonfrontowania swoich doświadczeń z największymi światowymi specjalistami branży muzycznej, a najważniejsi producenci muzyczni honorowani są statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”. Nagroda ta staje się rozpoznawalna, pisze o niej prasa zachodnia, a w środowisku muzycznym staje się coraz bardziej pożądana. Dotychczas zostało wręczonych trzydzieści jeden statuetek. 

Dotychczas Soundedit odwiedzili legendarni producenci muzyczni, wśród których znaleźli się m.in: Brian Eno, Bill Laswell, współpracownik Paula McCartneya i basista zespołu Killing Joke – Youth, współtwórca Velvet Underground - John Cale, producent U2, Nine Inch Nails i Depeche Mode – Flood, współtwórca Eksperymentalnego Studia Polskiego Radia - Eugeniusz Rudnik, Tim Simenon - producent albumu „Ultra” grupy Depeche Mode oraz Józef B. Nowakowski od trzydziestu lat odpowiedzialny za brzmienie czołowych albumów w naszym kraju.

Do Łodzi z wykładami tematycznymi przyjeżdża Haydn Bendall, zdobywca trzech nagród Grammy i Oscara, nagrywał z całą czołówką gwiazd muzyki popularnej i symfonicznej. W roku 2014 na Soundedit pojawił się założyciel Kraftwerk, a obecnie wykładowca uniwersytecki – Karl Bartos. W 2015 prawdziwe tłumy fanów przyciągnęli sir Bob Geldof oraz basista Deep Purple – Roger Glover. Brian Eno, który zaszczycił Festiwal swoją obecnością w roku 2016. Został przywitany owacją na stojąco, a jego instalację dźwiękową odwiedzili miłośnicy sztuki z całego świata. W roku 2016 festiwalowe punkty programu odbyły się już nie tylko w klubie Wytwórnia, ale i Filharmonii Łódzkiej, Radiu Łódź, Fabryce Sztuki czy Manufakturze.

Soundedit to niepowtarzalne koncerty. W trakcie edycji 2015 i 2016 organizatorzy kontynuowali formułę koncertów specjalnych. Występy, jakie specjalnie na Soundedit przygotował Wojciech Waglewski oraz zespół Raz Dwa Trzy (obydwa koncerty z gośćmi) są określane jako najlepsze w ich karierze. Po raz pierwszy w Polsce, właśnie na Soundedit, swoje koncerty klubowe zagrali: zespół OMD, Public Image Limited, Gavin Friday, Divine Comedy, Daniel Lanois czy Marc Almond. 

Ostatnie dwie edycje przyniosły również sukces kolejnego projektu specjalnego tworzonego przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury – Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej. Pierwsza odsłona prezentowała nestorów gatunku, druga – młodych twórców. Podsumowanie niezwykłych wydarzeń i spotkań znajduje się w książce portretującej polskich „elektroników”. Festiwal patronuje publikacji.

W ramach Festiwalu odbyły się dziesiątki obleganych przez publiczność warsztatów i spotkań, których edukacyjny charakter jest jednym z najistotniejszych elementów imprezy. Stałym elementem Soundedit są panele ZAiKS i ZPAV, na którym przedstawiciele obu organizacji przedstawiają prawne i biznesowe aspekty produkcji muzycznych. Młodzi ludzie z całej Polski przyjeżdżają na cały weekend, by „wchłaniać” wiedzę, której gdzie indziej nie mieliby szans zdobyć. To dzięki Soundedit dowiadują się jak powstały najsłynniejsze płyty Pink Floyd, jak produkuje się koncerty U2, albo jakim współpracownikiem w studiu jest Kate Bush, Tricky, czy Ozzy Osbourne. Od roku 2014 w ramach Soundedit organizowany jest dzień branżowy, na który składają się całodzienne warsztaty skierowane do inżynierów dźwięku, pracujących w teatrach, filharmoniach i operach.

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit
Biuro prasowe
press@soundedit.pl
Powrót