ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Museum Jerke w Recklinghausen

Museum Jerke w Recklinghausen

Museum Jerke w Recklinghausen, w Zagłębiu Ruhry, powstałe w 2016 r., to pierwsze poza Polską muzeum poświęcone polskiej sztuce awangardowej. Założycielem tej prywatnej instytucji jest niemiecki kolekcjoner – dr Werner Jerke. Kolekcja muzeum składa się z ponad 600 eksponatów – dzieł polskiej awangardy oraz sztuki nowoczesnej, twórców takich jak: Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Alina Szapocznikow, Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor czy Wilhelm Sasnal. Wiele z eksponatów było wystawianych na ekspozycjach na całym świecie, m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Museum Jerke to nie tylko przestrzeń ekspozycji dzieł, ale także miejsce otwarte na różnego rodzaju wydarzenia artystyczne.

Prywatny fundator – dr Werner Jerke, z wykształcenia lekarz okulista, pochodzi z Polski z Górnego Śląska. W trakcie studiów medycznych w Niemczech, w Bonn, rozpoczął kolekcjonowanie polskiej sztuki. 

Museum Jerke w Recklinghausen
Jerke Art Foundation gGmbH
Johannes-Janssen-Str. 7
45657 Recklinghausen
museumjerkefuehrungen@t-online.de
Powrót