ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Jednym z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu, które warto zwiedzić i poznać, jest wzniesiony w drugiej połowie XV wieku klasztor i kościół Bernardynów. Od 1965 roku mieści się tu jedyne w Polsce Muzeum Architektury, początkowo jako oddział Muzeum Miasta Wrocławia. Należący do elitarnego grona instytucji tworzących Światową Konfederację Muzeów Architektury (ICAM). Jest jedyną instytucją muzealną w Polsce poświęconą w całości historii architektury oraz architekturze współczesnej.

Muzeum jest organizatorem wielu czasowych wystaw prezentujących sylwetki i dzieła współczesnych twórców architektury na świecie. Cyklicznie organizuje również wystawy historyczne, przedstawiające najważniejsze postaci i zagadnienia architektury Wrocławia i Śląska na przestrzeni wcześniejszych stuleci. W ramach wystaw stałych goście zwiedzać mogą Salę Romańską, w której prezentowane są kamienne detale architektoniczne z XII i 1 połowy XIII wieku, pochodzące w większości z nieistniejących już budowli na terenie Śląska, oraz ekspozycję Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku, pokazującą dzieła szeroko rozumianego architektonicznego rzemiosła artystycznego, jak detale, dekoracje elewacji i elementy wyposażenia wnętrz. Muzeum słynie również z unikatowego zbioru dekoracyjnych pieców kaflowych. 

Od kilkunastu lat Muzeum prowadzi autorski program Galerii Jednego Projektu, w ramach którego prezentowane są najważniejsze, zaplanowane do realizacji, budynki autorstwa polskich projektantów. Muzeum posiada bogate zbiory ikonografii dawnej architektury i archiwalnych fotografii, dokumentujących zabytki architektury i budowle współczesne, oraz kolekcję sztuki najnowszej.

W Muzeum odbywają się również spotkania, międzynarodowe konferencje, koncerty muzyki poważnej, festiwale i spektakle teatralne.

Oddziałem Muzeum Architektury we Wrocławiu jest Archiwum Budowlane Miasta Wrocławia, mieszczące się w Arsenale Miejskim przy ul. Cieszyńskiego 9. Archiwum jest największym w kraju zbiorem planów budowlanych obejmujących okres od XIX wieku do 1945 roku. Ten cenny zbiór zachował się w niemal 90% i został poszerzony o bogatą kolekcję zdjęć dotyczących architektury Wrocławia. 

Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5
50-156 Wrocław
tel. + 48 71 343 36 75
muzeum@ma.wroc.pl
Powrót