ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Muzeum Historii Fotografii

Muzeum Historii Fotografii

Muzeum Fotografii w Krakowie to jedyna w Polsce publiczna placówka muzealna, poświęcona wyłącznie zagadnieniom fotografii. Muzeum zostało utworzone z dniem 1 stycznia 1987 roku i obchodzi właśnie jubileusz 30-lecia swojego istnienia. MHF może poszczycić się w ostatnich latach licznymi sukcesami, potwierdzonymi wyróżnieniami i nagrodami odnoszonymi na polu działalności wystawienniczej, wydawniczej, edukacyjnej oraz związanej z digitalizacją i upowszechnianiem zbiorów. Muzeum rozwija współpracę z licznymi instytucjami w kraju i za granicą, konsekwentnie rozszerzając zakres swoich działań naukowych, oświatowych i wydawniczych. Trzon kolekcji MHF stanowi część cennego zbioru  Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, przekazany muzeum w latach 1988–1991, obejmujący kolekcję fotografii dawnej, zawierającą przede wszystkim zdjęcia atelierowe, unikatowy zbiór fotografii artystycznej, w tym cenne prace Wojciecha Buyko, Jana Bułhaka i autochromy Tadeusza Rzący, a także sprzęt fotograficzny i kinematograficzny. Kolekcja sprzętu liczy obecnie 2000 obiektów z czego około 600 to różnego typu aparaty fotograficzne wyprodukowane pomiędzy rokiem 1880 a 2005. Pozostałą część zbioru stanowią zabytkowe obiektywy, różnego typu akcesoria, sprzęt ciemniowy oraz rekwizyty atelierowe. Ponadto w zasobach biblioteki MHF znajduje się 15 tysięcy pozycji poświęconych zagadnieniom fotografii i obrazu, w tym: książki, czasopisma, katalogi wystaw, albumy, podręczniki fotograficzne i druki ulotne.

Charakter zbiorów predestynuje MHF do stawiania istotnych pytań problematyzujących zagadnienia fotografii i szerzej obrazu, tak by czynić z Muzeum ważny ośrodek inspiracji oraz centrum dobrych praktyk. Tej strategii podporządkowana jest zarówno polityka gromadzenia zbiorów jak i działalność wystawiennicza, wydawnicza, edukacyjna oraz badawcza. MHF tworzy oryginalną koncepcję muzeum opartą na zasadzie przyjazności dla odbiorcy i otwartości na jego potrzeby.

Muzeum Fotografii w Krakowie
ul. Józefitów 16, Kraków
tel.: +48 12 634 59 32
e-mail: sekretariat@mhf.krakow.pl
Powrót