ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Muzeum Historii Katowic

Muzeum Historii Katowic

Muzeum Historii Katowic to samorządowa instytucja kultury, do której zadań należy dbanie o dokumentację przeszłości Katowic oraz upowszechnianie wartości historycznych, artystycznych i estetycznych miasta, jako części dziedzictwa górnośląskiego i polskiego oraz europejskiego.

W zbiorach muzeum znajduje się blisko 140 000 eksponatów, w tym bogata kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, z czego najistotniejszy jest zbiór 26 portretów Asymetrycznej damy, Eugenii Wyszomirskiej. Do najważniejszych eksponatów działu sztuki należy także największy zbiór porcelany śląskiej z okresu międzywojennego – firmy Czuday z Szopienic, przekształconej w Giesche z Katowic-Bogucic i huty Franciszka z Bykowiny oraz powojennej firmy Steatyt.

Muzeum w 2014 zostało nagrodzone „Sybillą 2013” za wystawę Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu, którą można zobaczyć w dziale Etnologii Miasta na Nikiszowcu.

Muzeum Historii Katowic
ul. Ks. J. Szafranka 9
40-025 Katowice
tel: 32 256 18 10
Powrót