ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest placówką wielooddziałową, w jej skład wchodzi 14 oddziałów rozsianych po całym Krakowie. Każdy z oddziałów ma swoją unikalną historię i ofertę dla turystów. Prócz wystaw stałych, zwiedzający mają liczne możliwości interaktywnego zwiedzania (np. spacery po Nowej Hucie, lekcje muzealne w Podziemiach Rynku, zajęcia teatralne w Pałacu Krzysztofory, oprowadzania dla osób niesłyszących i niewidzących). Wraz z duchem czasu zmienia się oblicze muzeum, tak aby zaspokoić oczekiwania zwiedzających przybywających do Krakowa z różnych zakątków świata. Dzięki modernizacji i unowocześnianiu oddziałów poznawanie historii staje się przystępną formą spędzania czasu wolnego także dla mieszkańców Krakowa.
Główną siedzibą Muzeum Historycznego od 1965 roku jest Pałac Krzysztofory mieszczący się w samym sercu średniowiecznego centrum Krakowa: Rynek Główny 35. Pałac Krzysztofory jest jednym z najpiękniejszych krakowskich pałaców miejskich. We wnętrzu obiektu należy przede wszystkim wyróżnić salę Fontany, której nazwa pochodzi od włoskiego artysty Baltazara Fontany, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na późniejszą sztukę polską. W sali tej warto zwrócić uwagę na doskonałe dzieło mistrza, który nawiązując do mitologii, stworzył okazały stiuk sufitowy „Strącenie Faetona”. W Pałacu bywali tak znamienici goście jak na przykład królowie Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Stanisław August Poniatowski. W Pałacu Krzysztofory można oglądać wystawy czasowe oraz wystawę stałą: Cyberteka. Kraków − czas i przestrzeń. Na ekspozycji przedstawiono rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa.

Jedną z najbardziej popularnych wystaw czasowych jest tradycyjna Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich dostępna od grudnia do lutego w Pałacu Krzysztofory.

Muzeum organizuje wiele imprez kulturalnych skierowanych do młodych i starszych, jednak unikatowym wydarzeniem jest Pochód Lajkonika, odbywający się w czasie oktawy Bożego Ciała. Podczas Pochodu Lajkonika zobaczyć można tradycyjny taniec Konika Zwierzynieckiego oraz tradycje z nim związane.

Oddziały

Muzeum oferuje różnorodne wystawy i ekspozycje w 14 oddziałach.

Na szczególną uwagę zasługuje oddział Muzeum znajdujący się w dzielnicy Kazimierz - Stara Synagoga. Eksponowane są tam najcenniejsze zabytki muzealnej kolekcji judaików. W dawnych modlitewniach męskiej i kobiecej na parterze budynku wystawiono przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej. Prezentowane są w trzech głównych grupach tematycznych: synagoga, święta i obrzędy doroczne, życie prywatne i rodzinne. Wystawa w sali głównej poświęcona jest najważniejszym świętom żydowskim.

Specjalną trasę pamięci tworzą trzy oddziały: Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera. W Fabryce turyści zobaczyć mogą jak toczyły się losy Polaków i innych narodowości w Krakowie podczas II wojny światowej. Wśród eksponatów znajdują się archiwalne zdjęcia, relacje świadków historii, filmy dokumentalne i prezentacje multimedialne, które razem tworzą chronologicznie ułożoną wizję dziejów miasta.

Oddział muzeum znajdujący się pod płytą Rynku Głównego – Podziemia Rynku, zyskał rangę unikatowego na skalę europejską muzeum. Muzeum to zlokalizowane kilka metrów pod płytą Rynku Głównego to interaktywny oddział przyjazny turystom z całego świata, prezentujący historię średniowiecznego miasta na powierzchni prawie 4000m2. Rezerwat archeologiczny pod Sukiennicami to połączenie świadków archeologicznych, zachowanych przedmiotów codziennego użytku i nowoczesnej technologii. 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Rynek Główny 35
31-011 Kraków
Powrót