ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Poznańskie muzeum istnieje od 1857 roku. Miano Narodowego nosi od roku 1950. Należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce.

W swoich różnorodnych, przebogatych zbiorach przechowuje i udostępnia dziedzictwo wieków i pokoleń, wiedzy, trudu i pasji ludzi zbiory te gromadzących. Stworzone w różnych wiekach i czasach, czekając na odwiedzającego muzeum, gotowe dziś, właśnie jemu dostarczyć osobistego, niezastąpionego doświadczenia.

Muzeum mieści się w dwóch budynkach. W eklektycznej siedzibie z 1904 roku mieszczą się na parterze Galerią Sztuki Polskiej 16-18 w. z unikatową kolekcją portretów trumiennych i Galerią Sztuki Średniowiecznej. W roku 2011 w podziemiach starego gmachu otwarta została Galeria Sztuki Starożytnej z wyjątkowym w kolekcjach polskich zbiorem rzymskiego portretu cesarskiego.  Na piętrze znajdują się zbiory malarstwa zachodnioeuropejskiego, z jedynym w Polsce obrazem Claude'a Moneta Plaża w Pourville. W nowym skrzydle eksponowane są dzieła Galerii Sztuki Polskiej od czasów oświecenia przez sztukę romantyzmu, akademizmu, impresjonizmu, symbolizmu - w tym największy w Polsce zbiór obrazów Jacka Malczewskiego  - malarstwo O. Boznańskiej, W. Weissa, W. Wojtkiewicza, S. Wyspiańskiego, artystów kręgu École de Paris, kolorystów po współczesną sztukę T. Kantora, J. Nowosielskiego, A. Szapocznikow w tym drugi z serii obrazów liczonych R. Opałki  oraz prace z dwóch ostatnich dekad, takich twórców jak I. Gustowska, G. Kowalski i Z. Kulik.

Muzeum Narodowe w Poznaniu
aleje Marcinkowskiego 9
61-745 Poznań
tel. 61 85 68 000
mnp@mnp.art.pl
Powrót