ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Od średniowiecznych afrykańskich mistrzów po Botticellego, Rembrandta i Picassa, od egipskich mumii po hity polskiego dizajnu, od sztuki sakralnej po feministyczną Sztukę konsumpcyjną Natalii LL… Muzeum Narodowe w Warszawie to znacznie więcej niż arcydzieła świetnie znane ze szkolnych podręczników, choć Bitwa pod Grunwaldem Matejki, Bociany Chełmońskiego czy Dziwny ogród Mehoffera zajmują ważne miejsce w kolekcji liczącej dziś około 830 tysięcy muzealiów. Najważniejsze dzieła – nie tylko malarstwo i rzeźba, lecz także fotografia i sztuka nowych mediów – prezentowane są w modernistycznym gmachu w centrum Warszawy, a także w internecie, w serwisie Cyfrowe MNW.

Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Ich siedziby to wspaniałe rezydencje otoczone malowniczymi parkami.

Od 2012 – roku jubileuszu 150-lecia MNW – kolejne galerie stałe poddawane są gruntownej rearanżacji, dzięki czemu najcenniejsze zabytki zyskują nowoczesną, przyjazną oprawę. Nowa odsłona Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Grand Prix w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014. Galeria Faras to jedyna w Europie ekspozycja wczesnochrześcijańskiego malarstwa nubijskiego. Skarbom cywilizacji rozwijającej się ponad 1500 lat temu towarzyszą multimedia, w tym film w technologii 3D. Galeria Sztuki Średniowiecznej to najbogatsza w Polsce prezentacja dorobku artystycznego epoki. W Galerii Sztuki XIX Wieku najwybitniejsze prace polskich artystów przedstawiane są w kontekście arcydzieł sztuki europejskiej. Galeria Sztuki XX i XXI Wieku to jedyna w Warszawie tak okazała i różnorodna prezentacja twórczości artystycznej ostatniego i obecnego stulecia.

W nowych galeriach stałych prezentowane będą europejskie i staropolskie rzemiosło artystyczne, malarstwo i rzeźba (Galeria Sztuki Dawnej), arcydzieła antyku (nowa odsłona Galerii Sztuki Starożytnej) oraz ikony polskiego dizajnu (Galeria Wzornictwa).

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa
tel. +48 22 621 10 31
fax +48 22 622 85 59
e-mail muzeum@mnw.art.pl
Powrót