ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest największą instytucją muzealną na Dolnym Śląsku i jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Otwarte w 1948 roku działało początkowo jako „Państwowe”, od roku 1950 „Śląskie”, a w 1970 otrzymało nazwę „Narodowe”.

Muzeum znane jest z niezwykle cennego zbioru sztuki średniowiecznej, prezentuje dzieła śląskich artystów XVI–XIX wieku oraz kolekcję sztuki polskiej i europejskiej. W zbiorach, które liczą niemal dwieście tysięcy obiektów, znajdują się muzealia z prawie wszystkich dziedzin sztuki od szkła antycznego przez średniowieczną rzeźbę kamienną śląskie, polskie i obce malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, fotografię, rzemiosło artystyczne. Obecnie do Muzeum Narodowego we Wrocławiu należą trzy oddziały: Panorama Racławicka, Muzeum Etnograficzne oraz otwarty 25 czerwca 2016 roku Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.

Pawilon Czterech Kopuł, zaprojektowany w 1912 roku przez wybitnego niemieckiego architekta Hansa Poelziga, stanowi dziś wraz z monumentalną Halą Stulecia autorstwa Maksa Berga i przylegającymi do niej dawnymi Terenami Wystawowymi unikatowy kompleks urbanistyczny. Modernistyczny budynek od początku pełnił funkcję ekspozycyjną – w 1913 roku otwarto w nim Wystawę Historyczną nazywaną też Wystawą Stulecia.

Do 1945 roku Pawilon służył wystawom sztuki i prezentacjom okolicznościowym, w 1948 był jednym z miejsc ekspozycyjnych Wystawy Ziem Odzyskanych, a następnie w 1953 roku został przejęty przez Wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Powstały tu znane polskie filmy takie jak Popiół i diament Andrzeja Wajdy i Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa. W 2009 roku zdewastowany budynek przekazano Muzeum Narodowemu we Wrocławiu, a w latach 2013-2015 przeprowadzono rewaloryzację i przebudowę obiektu na cele wystawiennicze.

Kolekcja Muzeum Sztuki Współczesnej, Pawilonu Czterech Kopuł jest jedną z najbogatszych i najcenniejszych w kraju. Liczy ponad dwadzieścia tysięcy eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne od malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii aż do environmentu, projektów konceptualnych i dokumentacji happeningów. Za filary zbiorów uznać należy bogate zespoły prac między innymi Jana Lebensteina, Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora i jedyną w swoim rodzaju kolekcję dzieł Magdaleny Abakanowicz.

 

W salach Pawilonu Czterech Kopuł prezentowane są najciekawsze obiekty z bogatego muzealnego zbioru. Wystawa jest próbą ukazania różnorodności i wielowątkowości sztuki nowoczesnej. Poszczególne sekwencje ekspozycji ilustrują – z zachowaniem chronologii zjawisk – najważniejsze problemy artystyczne obecne w sztuce XX i XXI wieku. Zasadniczy ton kolekcji nadają artyści różnych generacji, balansujący między ekspresją a metaforą, pozostający pod wpływem dwóch tendencji artystycznych: ekspresjonizmu i nadrealizmu. Wystawa uwzględnia również dorobek środowiska wrocławskiego.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
50-153 Wrocław
71 372 51 50
marketing@mnwr.art.pl

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
71 712 71 82
pawilon@mnwr.art.pl

Powrót