ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Muzeum Plakatu w Wilanowie

Muzeum Plakatu w Wilanowie

Muzeum Plakatu w Wilanowie jest najstarszą placówką muzealną tego rodzaju na świecie. Kamień węgielny pod budowę jego siedziby położono w dniu otwarcia 1. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, w pierwszych dniach czerwca 1966 r. Nim przystąpiono do prac budowlanych i przed aktem nominacji Janiny Fijałkowskiej na pierwszego kuratora Muzeum, już przed II wojną światową istniała i była rozwijana niewielka kolekcja plakatu – zarówno polskiego, jak obcego – będąca równoprawną częścią Działu Grafiki Muzeum Narodowego w Warszawie.

W 1953 r. około 500 plakatów, które przetrwały wojnę przeniesiono z Działu Grafiki do – właśnie utworzonego w warszawskim Muzeum Narodowym – Działu Dokumentacji.

W 1961 r. dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, prof. Stanisław Lorentz powołał do życia w Wilanowie w ramach Galerii Sztuki Współczesnej, Oddział Plakatu. Zapewne w tym czasie zrodził się też pomysł utworzenia niezależnej galerii, w której prezentowano by wystawy plakatów.

Muzeum uroczyście otwarto w dniu inauguracji 2. Międzynarodowego Biennale – 4 czerwca 1968 r. Rozpoczęło ono swą działalność od wystawy plakatów Wojciecha Zamecznika, zmarłego kilka miesięcy wcześniej, wybitnego polskiego projektanta, a także od wystawy prac laureatów 1. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.

Kompleks budynków Muzeum Plakatu doskonale wkomponowano w otaczające go zabudowania pałacowe [podmiejskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego]. Część tych historycznych struktur włączono w nowoczesny kompleks architektoniczny Muzeum.

W 1993 r. główna wystawa Międzynarodowego Biennale Plakatu została przeniesiona z „Zachęty” do Wilanowa. W związku z tym konieczne było powiększenie powierzchni wystawowej Muzeum. Nie mając możliwości budowy nowych pawilonów zdecydowano się na adaptację dawnych magazynów na dodatkową galerię.

Aktualnie zbiór Muzeum liczy sobie około 36.000 tytułów w Dziale Plakatu Polskiego oraz ponad 25.000 tytułów w Dziale Plakatu Obcego.

Najstarsze na świecie muzeum plakatu jest obecnie jednym z najaktywniej działających oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie. Rocznie przygotowuje się tu około dziesięciu wystaw czasowych. Podobną liczbę wystaw pracownicy „eksportują” do innych placówek. Na przełomie 2013 i 2014 r. w Muzeum przeprowadzono szeroko zakrojone zmiany organizacyjne. Mają one na celu nadążenie za zmianami dokonującymi się w świecie projektowania graficznego.

Muzeum Plakatu w Wilanowie
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa
tel.: 22 842 26 06
Powrót