ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie

Instytucja, która w swoich działaniach inspiruje się przemysłowym dziedzictwem regionu, jego intelektualnym i artystycznym dorobkiem oraz bogatą tradycją wielokulturowości związaną ze znaczącym w tym regionie przemysłem. Założone w 1929 roku Muzeum Śląskie w Katowicach otrzymało siedzibę należącą do najnowocześniejszych placówek tego typu w ówczesnej Europie. Jej otwarcie zaplanowano na 1939 rok, jednak wybuch II wojny światowej zniweczył te plany. Po restytucji w 1984 roku na tymczasową siedzibę Muzeum Śląskiego wybrano zabytkowy hotel z przełomu XIX i XX wieku, poszukując jednocześnie miejsca na wybudowanie nowego gmachu.

W czerwcu 2015 roku instytucja zyskała nową, wyjątkową ze względu na swoją architekturę i lokalizację siedzibę. Byłą kopalnię węgla zamieniono w unikatową „kopalnię kultury”, będącą przykładem odważnej współczesnej architektury, zaliczoną do dziesięciu najlepszych budynków w Europie w konkursie Miesa van den Rohe w 2015 roku. W samym centrum Górnego Śląska, na głębokości 14 metrów pod ziemią, obejrzeć można bogate i różnorodne kolekcje sztuki polskiej dawnej i współczesnej, Galerię śląskiej sztuki sakralnej, jedyną w Polsce Galerię plastyki nieprofesjonalnej, budzącą ogromne emocje i zainteresowanie wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, a także wyjątkową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej. Do tego wyjątkowego miejsca zaprasza widoczna z daleka i górująca nad okolicą wieża widokowa – dawny szyb wyciągowy „Warszawa II” kopalni „Katowice”. Z tarasu umieszczonego na wysokości 40 metrów rozciąga się widok na Strefę Kultury i miasto Katowice. Otwierając nową siedzibę dla zwiedzających, Muzeum Śląskie rozpoczęło dialog z przeszłością własną, regionu, Polski i Europy oraz teraźniejszością, którą opowiadamy i która opowiada o nas.

Zrodzone z potrzeby mieszkańców i odważnych decyzji, Muzeum Śląskie stało się najważniejszym ośrodkiem kultury w regionie, istotnym miejscem życia społecznego na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim oraz znaczącym punktem na mapie kulturalnej Polski.

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela w godzinach 10.00-20.00

Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania. 

Muzeum Śląskie
ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice
Powrót