ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, pierwsze zbudowane od podstaw po wojnie i największe tego rodzaju muzeum w Polsce, zostało otwarte w 2011 roku na rewitalizującym się terenie Zabłocia, dawnej przemysłowej dzielnicy Krakowa. W ciągu 5 lat działalności MOCAK stał się głównym ośrodkiem kultury współczesnej w Krakowie i znaną na świecie instytucją. Co roku odwiedza go ponad 120 000 osób. Obiekt został wybudowany na terenie dawnej fabryki Oskara Schindlera według projektu włoskiego architekta Claudia Nardiego. Autor nawiązał do zastanego kontekstu urbanistycznego, adaptując część dawnych hal fabrycznych oraz wznosząc nowy budynek utrzymany w duchu neomodernizmu. .

Do głównych zadań MOCAK-u należy prezentacja dzieł współczesnych artystów w kontekście aktualnych dla społeczeństwa i jednostki problemów, a także poszerzanie świadomości i zmiana sposobu postrzegania sztuki ostatniego 20-lecia, tak by stała się ona ciekawa i inspirująca dla odbiorców.

Program Muzeum zawiera bogatą ofertę edukacyjną, której różnorodne projekty, warsztaty i spotkania z artystami pozwalają zarówno dzieciom, jak i dorosłym na bliższe obcowanie ze sztuką oraz odkrywanie jej na różnych płaszczyznach. Ważną ideą przyświecającą instytucji jest otwarcie na wszystkie grupy społeczne i umożliwienie kontaktu z kulturą także tym, którzy z różnych względów mają do niej ograniczony dostęp. Na szczególną uwagę i indywidualny program zajęć mogą liczyć odbiorcy z grup wykluczonych, w tym więźniowie i osoby z chorobami psychicznymi.

Kolekcja MOCAK-u liczy obecnie 4557 prac 235 artystów z 32 krajów świata, przy czym mniej więcej połowa zbiorów to dzieła rodzimych twórców, między innymi Tomasza Ciecierskiego, Stanisława Dróżdża, Roberta Kuśmirowskiego, Marcina Maciejowskiego, Wilhelma Sasnala, dzięki czemu zwiedzający mogą zapoznać się z dorobkiem polskich artystów. W Kolekcji znajdują się również prace Krištofa Kintery, Sarah Lucas, Juliana Opiego czy Ai Weiweia. Ekspozycja, która zmienia się raz w roku, organizowana jest pod kątem problemów lub mediów, z uwzględnieniem prac korespondujących z wystawami czasowymi. Archiwum MOCAK-u stanowi poszerzenie Kolekcji i można w nim znaleźć materiały dotyczące II Grupy Krakowskiej, Mariana Eilego, Galerii Krzysztofory, Władysława Hasiora, Mieczysława Porębskiego, Mikołaja Smoczyńskiego, a także działalności Muzeum.

W ramach Muzeum funkcjonuje wydawnictwo MOCAK-u. Każdej z wystaw towarzyszy rozszerzająca problematykę przedstawioną na ekspozycji publikacja, zawierająca obok reprodukcji dzieł także teksty autorstwa polskich i zagranicznych ekspertów, dzięki którym łatwiej jest zbudować kontekst interpretacyjny. Do tej pory ukazało się ponad 80 pozycji, których ważną częścią są opracowania poświęcone tematyce Zagłady.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków
tel. +48 12 263 40 00
recepcja@mocak.pl
Powrót