ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ośrodek Badań nad Awangardą

Ośrodek Badań nad Awangardą

Ośrodek Badań nad Awangardą został założony na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego jesienią 2016 roku. Kierownictwo nad nim objął dr hab. Jarosław Fazan, zaś w jego prace zaangażowały się osoby, które już od kilku lat pracują razem nad zagadnieniami związanymi z historią awangard Środkowej i Wschodniej Europy. Głównym celem działań instytucji jest prowadzenie badań nad teorią oraz praktyką sztuki awangardowej oraz eksperymentalnej w dwudziestym stuleciu. Prace Ośrodka koncentrują się wokół początków nowej sztuki oraz jej dziewiętnastowiecznych antecedencji, jej rozkwitu w okresie przypadającym na działalność historycznych awangard (1909-1939), uwzględniając jednak również dorobek ruchów neo-, trans- i postawangardowych: skupionych na radykalizacji postulatów estetycznych, politycznych oraz społecznych artystów wcześniejszych dekad. Jednym z najważniejszych zadań Ośrodka jest więc definiowanie eksperymentu jako znaczącego wyznacznika kultury XX i XXI wieku: organizującego zarówno poszukiwania artystyczne (w zakresie poetyki, tematyki, estetyki dzieła sztuki), jak i społeczno-polityczne twórców awangardowych. Awangardyzm staje się tym samym pojęciem traktowanym ahistorycznie, nieprzynależnym jedynie do słownika sztuki pierwszej połowy XX wieku i kształtującym obraz kultury współczesnej.

Jednym z najważniejszych zadań Ośrodka jest prowadzenie badań archiwalnych nad niepublikowanymi bądź opublikowanymi jednorazowo tekstami awangardowymi (połączonych z przygotowaniem edycji krytycznych tychże utworów). Kolejnym ważnym aspektem jego działalności będzie koncentracja na studiach porównawczych, obejmujących przede wszystkim obszar Europy Środkowej i Wschodniej, a także podejmowanie zagadnień z zakresu socjologii literatury, skupionych wokół analiz życia literackiego oraz redefinicji pozycji artysty w myśleniu awangard. Ośrodek będzie też odpowiedzialny za inicjowanie i koordynowanie działań wydawniczych w ramach serii awangarda/rewizje oraz współpracę z polskimi i zagranicznymi instytucjami naukowymi zajmującymi się studiami nad awangardą (ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków prowadzących badania nad tym zjawiskiem w odniesieniu do krajów Europy Środkowej i Wschodniej).

Ośrodek Badań nad Awangardą
ul. Gołębia 16
31-007 Kraków
obaw@uj.edu.pl
Powrót