ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański

Polski Teatr Tańca jest profesjonalnym autonomicznym zespołem. Jego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, charakteryzującego się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych oraz opartym na kreatywnej improwizacji w procesie tworzenia.

Teatr został powołany do istnienia w 1973 roku z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania. Dyrekcję powierzono wybitnemu tancerzowi i choreografowi Conradowi Drzewieckiemu. Blisko piętnastoletni okres kierownictwa Conrada Drzewieckiego charakteryzują prekursorskie przedsięwzięcia artystyczne, które usytuowały zespół poznański w gronie najlepszych kompanii europejskich, czego dowodem były m.in. liczne zaproszenia na międzynarodowe festiwale baletowe.

W latach 1988-2016 dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca była prof. Ewa Wycichowska, choreograf i pedagog, profesor sztuk muzycznych. Ewa Wycichowska traktując modern i contemporary dance jako główne tworzywo ruchowe, rozwinęła oryginalną koncepcję inscenizacyjno-choreograficzną zmierzającą do syntezy sztuk. Uzupełniła również pierwotną wizję teatru autorskiego i zaprosiła do współpracy wybitnych twórców z całego świata, m.in. Birgit Cullberg, Matsa Eka, Orjana Anderssona, Virpi Pahkinen, Karine Saporta, Ohada Naharina, Jo Strømgrena.

Od 1 września 2016 funkcję dyrektora Teatru pełni dr Iwona Pasińska – tancerka, choreograf, pedagog, doktor teatrologii, wieloletnia pierwsza solistka PTT. Z Polskim Teatrem Tańca Iwona Pasińska związana jest od 1989 roku. To tutaj rozpoczęła swoją karierę wykonawczą i debiutowała jako choreograf po ukończeniu łódzkiej szkoły baletowej. Obecnie dr Iwona Pasińska jest wykładowcą w Akademii Teatralnej w Warszawie, realizuje liczne projekty jako choreograf i dramaturg ruchu zarówno w stworzonej przez siebie fundacji Movements Factory Foundation, jak i we współpracy z teatrami w całej Polsce.

W latach 1999-2016 w Polskim Teatrze Tańca działało Atelier – scena poszukiwań i debiutów. Tworzyła je grupa tancerzy Polskiego Teatru Tańca, poszukująca nowych dróg aktywności artystycznej. Atelier wyłoniło nowe pokolenie twórców, którzy w znaczący sposób zaznaczają swoja obecność na współczesnej mapie sztuki tańca, m.in. Iwonę Pasińską, Paulinę Wycichowską, Andrzeja Adamczaka i Daniela Stryjeckiego.

Od 1973 roku, zgodnie ze statutem, Polski Teatr Tańca, mając swoją stałą siedzibę w Poznaniu, realizuje założenia programowe, polegające na promocji i upowszechnianiu sztuki tańca w kraju i za granicą. Poszerzając swoją działalność o pierwiastek edukacyjno-warsztatowy Polski Teatr Tańca organizował w latach 1994-2016 Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego oraz (od 2004 roku) Międzynarodowy Festiwalu Teatrów Tańca, w ostatnich latach pod nazwą Dancing Poznań.

Atrakcyjna oferta repertuarowa, nowy oryginalny język tańca i współczesna forma teatralna proponowane przez zespół poznański, spotykają się z uznaniem widzów na całym świecie.

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański
ul. Kozia 4
61-835 Poznań
tel.: +48 61 8524242/41
teatr@ptt-poznan.pl
Powrót