ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Teatr Współczesny w Szczecinie

Teatr Współczesny w Szczecinie

Teatr Współczesny w Szczecinie to zawodowa scena teatralna wystawiająca sztuki współczesne, klasykę dramaturgii oraz, sporadycznie, przedstawienia dla dzieci. Teatr kierowany jest przez dyrektora naczelnego Mirosława Gawędę (od 2009 roku) i dyrektor artystyczną Annę Augustynowicz (od 1992 roku).

Teatr, uznawany obecnie za jedną z czołowych scen w Polsce, powstał w 1976 roku po rozłączeniu się powołanych w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Państwowych Teatrów Dramatycznych. Obecnie posiada trzy sceny: dużą (344 miejsc na widowni) w reprezentacyjnym budynku na Wałach Chrobrego, w którym mieści się także Muzeum Narodowe, małą, zwaną Malarnią (60 miejsc na widowni) oraz kameralną - Teatr Mały (40 miejsc na widowni) zlokalizowany w śródmiejskiej kamienicy Szczecina na Deptaku Bogusława.

Dyrektorami artystycznymi sceny byli reżyserzy: Maciej Englert (1976-1979), Andrzej Chrzanowski (1979-1981), Ryszard Major (1982-1990) i Bogusław Kierc (1990-1992). Najdłużej w historii Teatru Współczesnego kieruje nim obecna dyrektor artystyczna Anna Augustynowicz, która jest jedną z najbardziej docenianych reżyserek w Polsce (1992-do dziś).

Teatr - zgodnie ze swoją nazwą - wystawia przede wszystkim sztuki współczesne, polskie i obce, których inscenizacje są często prapremierami jak np. Młoda śmierć Grzegorza Nawrockiego, Kocham. Nas troje Marka Koterskiego, Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu Wernera Schwaba, Popcorn Bena Eltona, Polaroidy Marka Ravenhilla, Komiczna siła Alana Ayckbourna, czy realizowane niedawno: Migrena Antoniny Grzegorzewskiej, Getsemani Davida Hare’a i Dziewczyna na kanapie Jona Fossego.

Teatr Współczesny to również modelowy przykład teatru, który harmonijnie łączy ryzykowne poszukiwania w inscenizacjach najnowszych tekstów z ciekawymi interpretacjami dramatów klasycznych. Warto wymienić tu Wesele w reżyserii Anny Augustynowicz, uznane za najwybitniejszą realizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego przez jury Festiwalu Wyspiański 2007.

Opinię sceny poszukującej ciekawych rozwiązań teatralnych Współczesny zyskał również dzięki rozwijającej się współpracy z pokoleniem młodych reżyserów, których odważne realizacje budują repertuar teatru, odzwierciedlając nowe spojrzenie na rzeczywistość nie tylko poprzez dobór tekstów, ale również rozwiązania formalne, czego przykładami są, Judyta, Życie to sen Wojtka Klemma czy Utwór o Matce i Ojczyźnie i Makbet - Marcina Libera, a także spektakle tworzone przez Natalię Sołtysik i Antoninę Grzegorzewską.

Teatr prowadzi działalność edukacyjną: Letnie Warsztaty Teatralne skierowane do dzieci i młodzieży oraz projekt Otwieracz - cykl warsztatów teatralno-terapeutycznych dla dzieci niepełnosprawnych. Oba przedsięwzięcia kończą się premierami spektakli dziecięcych przygotowanych przez artystów związanych z teatrem - aktorów, kompozytorów i scenografów.

Teatr postrzegany jest jako ośrodek zajmujący się popularyzującą współczesnej dramaturgii - polskiej i obcej. Przez wiele sezonów na tej właśnie scenie prowadzony był projekt oparty za scenicznym czytaniu sztuk Inwazja Barbarzyńców, a w 2008 roku teatr był organizatorem Dni dramatu i teatru austriackiego. Teatr Współczesny w Szczecinie jest jednym z organizatorów międzynarodowego Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt.

Teatr Współczesny w Szczecinie
Wały Chrobrego 3
70-500 Szczecin
tel. 91 434 54 14
teatr@wspolczesny.szczecin.pl
Powrót