ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic | Izba Historii Skierniewic

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic | Izba Historii Skierniewic

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic powstałe w 1977 r. jest kontynuatorem istniejącego w latach 1936-1938 Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic i Okolic. Dzisiejsza organizacja zajmuje się popularyzowaniem dziejów przede wszystkim samego miasta jak też ludzi z nim związanych. Misją Towarzystwa jest kultywowanie tradycji historycznych regionu, ochrona dóbr materialnych miasta oraz działalność zmierzająca do utworzenia w Skierniewicach Muzeum.

Towarzystwo prowadzi działalność wydawniczą, tematycznie związaną z historią miasta oraz osobami z nim związanymi, a także organizuje koncerty i odczyty, spotkania Wigilijne i Wielkanocne, konkursy dla uczniów, m.in.: plastyczny Skierniewice - moje miasto, Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Dzięki staraniom Towarzystwa 17 lutego 1987 r., w 530 rocznicę nadania Skierniewicom praw miejskich otwarto Izbę Historii Skierniewic. Placówki mieszczą się w zabytkowym modrzewiowym dworku należącym niegdyś do Konstancji Gładkowskiej.

Izba Historii zajmuje się upowszechnianiem i ochroną dziedzictwa kulturowego i historycznego, gromadzi pamiątki, organizuje wystawy historyczne oraz promujące lokalnych twórców. Jest to miejsce spotkań z twórcami kultury i historykami. Tu odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Izba jest także współorganizatorem Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Ideą twórców tego Festiwalu jest, aby w salach koncertowych w miastach Polski zabrzmiały utwory dawne, już zapomniane. Swoją stałą publiczność ma odbywający się w pierwszej połowie listopada Festiwal Muzyki Romantycznej, którego jednym z współorganizatorów również jest Izba. Instytucja prowadzi także sprzedaż wydawnictw o tematyce związanej z miastem i jego historią. Na miejscu można skorzystać ze zbiorów bibliotecznych obejmujących wydawnictwa z zakresu historii miasta, prasę lokalną wydawaną w okresie międzywojennym oraz archiwalne numery lokalnych gazet – Głosu Skierniewic i Okolicy i ITS.

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic | Izba Historii Skierniewic
ul. Floriana 4
96-100 Skierniewice
tel.: (0-46) 833-44-71
Powrót