ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Katalog towarzyszący wystawie Potęga awangardy

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Katalog towarzyszący wystawie Potęga awangardy

Publikacja towarzysząca ekspozycji w Muzeum Narodowym w Krakowie, którą można było oglądać między 10 marca a 28 maja 2017 roku. Wystawa była próbą narysowania panoramy sztuki awangardowej XX wieku. Katalog zawiera obszerny zbiór reprodukcji oraz eseje kuratorskie.

Katalog wystawy Potęga awangardy zawiera reprodukcje 84 prac wybitnych artystów awangardowych, z kolekcji polskich i zagranicznych. Cztery eseje, składające się na warstwę merytoryczną, napisali kuratorzy wystaw w Krakowie i Brukseli Magdalena Czubińska oraz Ulrich Bischoff oraz historycy sztuki Piotr Juszkiewicz i Przemysław Stożek.

Ideą ekspozycji i wydawnictwa jest konfrontacja sztuki awangardowej z pierwszej połowy XX wieku ze sztuką obecnych czasów. Artysta współczesny w swoim komentarzu tłumaczy wybór ważnego dla niego, wybitnego działa z historii awangardy. Komentarze te są pokazane w katalogu.  Przytoczone są także inspiracje z literatury i poezji. Prace prowadzą ze sobą dialog, uzupełniają się.

Wydawnictwo może posłużyć do pogłębienia wiedzy o kierunkach sztuki awangardowej, takich jak ekspresjonizm, surrealizm, modernizm, konstruktywizm i nowsze: konceptualizm czy minimalizm. Jest próbą pokazania granic zasięgu sztuki awangardowej dwudziestego wieku. 

Teksty: Magdalena Czubińska, Ulrich Bischof, Piotr Juszkiewicz, Przemysław Stożek
Wydawca: Muzeum Narodowe w Krakowie
Koncepcja merytoryczna: Magdalena Czubińska
Konsultacja: Andrzej Szczerski
Redaktor prowadząca: Krystyna Stefaniak

Powrót