ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

Katalog wydany w związku z wystawą "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie". Autorami publikacji są kuratorki ekspozycji, prezentującej dzieła artystów, związanych z awangardowymi środowiskami twórczymi w najważniejszych ośrodkach miejskich II Rzeczypospolitej.

W tym swoistym przewodniku po pięciu ośrodkach sztuki – Warszawie, Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Łodzi – zawarta jest opowieść o narodzinach i rozwoju awangardowych idei: od ekspresjonizmu i formizmu, poprzez konstruktywizm, po surrealizm. Uwagę zwraca bogaty zbiór reprodukcji ulotnych prac na papierze, które prezentowane są na wystawie: rysunków, grafik, fotogramów i fotomontaży, rzadko wydobywanych z muzealnych szuflad na światło dnia. Polsko-angielska publikacja towarzyszy wystawie Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ekspozycja ukazuje najcenniejsze prace na papierze, które zostały wykonane przez artystów współtworzących środowiska awangardowe II Rzeczypospolitej. Wystawę uzupełnia zespół czasopism oraz książek zaprojektowanych przez wybitnych reprezentantów nowoczesnej typografii. Prezentacje tego rodzaju organizowane są niezmiernie rzadko, co wynika z licznych obostrzeń konserwatorskich związanych z wrażliwością podłoża na działanie światła. O wyjątkowości wydarzenia stanowi także włączenie do pokazu prac nigdy wcześniej niewystawianych.

Redaktorzy naukowi: Ewa Skolimowska, Anna Turowicz
Projekt graficzny: Matosek-Niezgoda
Ilustracje: Muzeum Narodowe w Warszawie

Powrót