ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Partes Corporis... Jacek Katos

Partes Corporis...

Partes Corporis... Jacek Katos

Publikacja to dwie części: książka poetycka Jacka Katosa, do której wstęp napisała dr Magdalena Lachman z Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego oraz płyta słowno-muzyczna, zawierająca interpretacje wierszy autora wykonane przez zaproszonych do projektu muzyków. Dodatkowo zostanie wytworzonych sześć unikatowych egzemplarzy publikacji "Art Box Poetica", na których zaprezentuje się sześciu zaproszonych do współudziału w projekcie artystów, a ich zawartość będzie wyrażać się w duchu dadaistycznym.

Nikt do tej pory – przy okazji wydania jubileuszowej książki – nie wykorzystywał jednocześnie publikowanych już tekstów z premierowymi do stworzenia jednej, spójnej opowieści. Albo się robi tzw. „wybór wierszy” albo prezentuje zupełnie nowe teksty. Jacek Katos w Partes Corporis... splótł własne teksty sprzed 20-tu, a nawet 30-tu lat z tymi, których czytelnik znać jeszcze nie może. Autor sam był zaskoczony kiedy okazało się, że ich splot tworzy doskonałą opowieść o człowieku zamkniętą w pięciu etapach jego emocjonalnego rozwoju.

Partes Corporis... to poetycka opowieść o człowieku w autorskiej kompilacji tekstów z Tego, co Było, Jest… i dopiero nastąpi. Wśród tekstów, z jakich autor korzystał do swojej opowieści będzie można znaleźć jego najbardziej docenione przez odbiorców i krytyków wiersze reprezentatywne dla najważniejszych etapów dotychczasowej aktywności poety oraz teksty jeszcze nie publikowane.

W 1987 r., a więc 30 lat temu nastąpił oficjalny debiut poetycki artysty. A stało się to za sprawą zeszytu poetyckiego Koszmary drwią z nas, jaki wydał działający w tamtym czasie w Zielonej Górze, niezwykle aktywny Klub Literacki. 10 lat później (mamy więc kolejny jubileuszowy powód) ukazała się pierwsza książka poetycka Katosa Dada Rzyje, czyli to, co było, jest i wcale nie musi być Dada. Książka otrzymała nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. A co jest szczególnie ciekawe tomik ukazał się dzięki Wydawnictwu AND prowadzonemu przez dra Andrzeja Bucka. Natomiast wydawcą jubileuszowej książki poetyckiej jest Wydawnictwo Pro Libris, nad którym piecze sprawuje nie kto inny, jak właśnie dr Andrzej Buck. 

Integralną częścią tomiku jest płyta. Nie będzie to jednak stricte muzyczna płyta choć muzyka będzie stanowiła jej lwią część. Jest to specjalnie skomponowana audycja słowno-muzyczna Radia Wolna Seherezja Części ciała, fragmenty duszy. Na audycję złożą się przede wszystkim piosenki i utwory muzyczne, w których artyści niekoniecznie związani na stałe ze sceną muzyczną zaprezentują własne interpretacje tekstów Katosa. Różnorodność indywidualności artystycznych, jakie zostały zaproszone do udziału w tej realizacji zapewnia niezwykłe doznania i odczucia najwyższych lotów. Oczywiście większość utworów oczekuje na swoją studyjną realizację. A część jest jeszcze opracowywana przez autorów. I – co ważne – praca nad utworami odbywa się bez ingerencji autora, co zapewni kolorystykę muzyczną i różnorodność stylistyczną. Oczywiście to muzyczne wyzwanie dla ekspresji poetyckiej Katosa jest też wyzwaniem do pracy nad zdobywaniem środków finansowych przeznaczonych na realizację utworów w studio i profesjonalne wydanie płyty. Aż do czasu promocji książki pisarz nie chce zdradzać tożsamości wszystkich artystów, którzy przyjęli jego zaproszenie. Jednak nieoficjalnie dla podkreślenia różnorodności artystycznej, jaka złoży się na płytę autor zaznaczył, że na płycie znajdą się zarówno debiutanci muzyczni, jak i doświadczeni, śpiewający aktorzy. Zaproszenie przyjęli również L.U.C., Kasia Nosowska i Marcin Żabiełowicz z zespołu HEY.

Autor zakłada, że Części Ciała, Fragmenty Duszy będą jego ostatnim tomikiem poetyckim, jaki odda czytelnikom do rąk w nadchodzącym ćwierćwieczu. I kto wie... być może ta artystyczna deklaracja spowoduje, że jego piąty tomik stanie się ostatnią bramą poetycką uchyloną przez Jacka Katosa.

Kolejnym impulsem podpowiadającym pisarzowi ostateczny kształt jubileuszowego tomu poetyckiego był kontakt z Uniwersytetem Łódzkim (Katedra Literatury Polskiej XX i XXI wieku). Podczas rozmowy telefonicznej uświadomiono autorowi, że to, co zaczął robić jako art zinowiec i deklarowany postdadaista wpisało się na stałe w historię literatury polskiej. I tak narodził się pomysł, by wydać również 6 ekskluzywnych egzemplarzy Części ciała, fragmentów duszyArt Box Poetica – będzie metalowym lub drewnianym pudełkiem, w którym obok książki i płyty znajdować się będą również mikro dzieła artystycznych przyjaciół Katosa, przygotowane specjalnie do tych celów tylko w jednym egzemplarzu. W każdym pudełku znajdzie się m.in. fotografia, miniaturowy obraz, słuchowisko radiowe, film... Ale również wydanie nadzwyczajne, "pośmiertne", pisarza autorskiego art zinu Dada rzyje  – po raz pierwszy w kolorze. Które to oczywiście zaistnieje tylko i wyłącznie w liczbie 6 egzemplarzy. Art Box Poetica  będzie nadzwyczajne i dosłownie jedyne w swoim rodzaju. Będzie to też jedyna część poetyckiej działalności autora, którą ma zamiar sprzedać. Dlaczego? I tu ujawnia się najważniejszy cel takiej formy wydania jego jubileuszowej książki poetyckiej. Tych 6 egzemplarzy niezwykłych dzieł sztuki (bo zrealizowanych dzięki całej grupie artystów) zostanie sprzedanych na aukcjach, z których dochód zostanie przeznaczony na walkę z rakiem. Na obecną chwilę pisarz dopuszcza również możliwość przeznaczenia Art Box Poetica na takie akcje, jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Powrót