ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Jacaszek, Skrzyński | Awangarda na ucho

Micromelancolié

Jacaszek, Skrzyński | Awangarda na ucho

Kwietniowa odsłona cyklu Narodowego Instytutu Audiowizualnego to dwa koncerty wyjątkowych postaci polskiej sceny elektronicznej. Na scenie "Awangardy na ucho" wystąpią Robert Skrzyński oraz Michał Jacaszek.

Czwarty koncert w ramach cyklu Awangarda na ucho poświęcony będzie kompozycjom elektronicznym, z naciskiem na muzykę ambient. Będzie to wieczór z twórczością, która nie jest podporządkowana rytmowi, lecz woli operować barwami i plamami dźwięku. Muzyką raczej powolną, przestrzenną. Zarówno Robert Skrzyński, jak i Michał Jacaszek należą do najciekawszych twórców współczesnej elektroniki. U tego pierwszego bardziej wyraźny jest kierunek eksperymentatorski, podczas gdy autor Kwiatów z niezwykłą łatwością tworzy wpadające w ucho, liryczne utwory. 

20:00-20:40 | Micromelancolié

Robert Skrzyński – występujący pod pseudonimem Micromelancolié – porusza się w obszarze ambientu, elektroakustyki i field recordingu. W swojej twórczości wykorzystuje dźwięk znaleziony, zjawisko sprzężenia zwrotnego, mikrosample oraz nagrania terenowe. Jak tłumaczy, z tych elementów buduje mapy oraz pocztówki dźwiękowe sprzyjające zadumie nad pamięcią dźwiękową oraz zacieraniem się wspomnień. Skrzyński występował między innymi na festiwalach Sacrum Profanum, Tauron Nowa Muzyka czy austriackim Klangfest. W NInA zaprezentuje nowe kompozycje napisane na sampler i laptop akustyczny. 

20:45-21:45 | Michał Jacaszek – premierowe wykonanie płyty Kwiaty

Michał Jacaszek jest jednym z najbardziej uznanych polskich kompozytorów muzyki elektronicznej. Za sprawą głośnych Trenów przez lata kojarzony był przede wszystkim z muzyką ambient, ale pisał także utwory neoklasyczne oraz bardziej awangardowe. Po udanej współpracy z zespołem Kwartludium Jacaszek powraca do bardziej melodyjnych form. Na wydanej przez amerykańską oficynę Ghostly International płycie Kwiaty kompozytor sięga do Antologii angielskiej poezji metafizycznej XVII stulecia w przekładzie Stanisława Barańczaka. Zamienić wiersze na utwory muzyczne pomagają mu wokalistka – Hanna Malarowska oraz harfistka – Sandra Kopijkowska.  

Do wstępu na koncerty upoważniają bezpłatne wejściówki, które można odebrać od g. 19:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.


Narodowy Instytut Audiowizualny | Warszawa, ul. Wałbrzyska 3/5, g. 20:00

Powrót do listy wydarzeń