ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień - TRANS / AWANGARDY

Les Percussions de Strasbourg

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień - TRANS / AWANGARDY

Sześćdziesiąta już edycja festiwalu muzyki współczesnej o międzynarodowej sławie i renomie. Jubileusz daje szczególny powód nie tylko do rozważań o przeszłości, tradycji Festiwalu, pamiętnych koncertach i postaciach. Powróci do wielkich sukcesów i momentów przełomowych, ale przede wszystkim podejmie temat, stanowiący istotę i tożsamość wydarzenia - fenomen awangardy.

Każda z edycji festiwalu ma niewątpliwie awangardowy charakter, a tegoroczna przyjrzy się awangardzie „po przejściach”. Stąd słowo – klucz i temat jubileuszowego festiwalu – Trans / Awangardy: awangarda w transgresji, w ruchu jak w transie. Awangarda już tak zmieniona w stosunku do jej przejawów z przeszłości, że jej nie widać, ale jednak obecna: w postawach radykalnych, w szukaniu nowego, w przekraczaniu stanu rzeczy, w innym porządkowaniu starego, w nieustannym wysiłku rozpoznania człowieka dzisiejszego.  Program 60. Warszawskiej Jesieni tworzony jest na zasadzie przerzucania mostów, pomiędzy wybranymi zagadnieniami artystycznymi, takimi jakie one były „wczoraj”, w czasie pierwszych Warszawskich Jesieni, i jakimi są dziś.

W ten sposób Festiwal nawiąże także do historycznej roli Jesieni jako istotnego miejsca spotkań i wymiany idei artystycznych w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Usłyszymy dzieła kompozytorów pokolenia wchodzącego w życie muzyczne wraz z pierwszymi Jesieniami: Tadeusza Bairda, Wojciecha Kilara, Andrzeja Dobrowolskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Bogusława Schaeffera, Luciana Beria, Luigiego Nona, Isang Yuna. Język muzyczny tych postaci będzie zestawiony z idiomami kompozytorów młodej i średniej generacji.  Postaciami bliżej przedstawianymi będą: Pierre Jodlowski, Tadeusz Wielecki, Christophe Bertrand, Alexander Schubert, Brigitta Muntendorf, Johannes Kreidler i Artur Zagajewski. Usłyszymy jedno z legendarnych dzieł Le Noir de l'Etoile Gérarda Griseya. Przywoła ono zapewne wspomnienia pamiętnej Jesieni z 2003 roku (46. edycja), podczas której zabrzmiał inny utwór tego kompozytora: wizjonerskie Quatre chants pour franchir le seuil (Cztery śpiewy przy przekraczaniu progu), wykonane przez Court-Circuit. Wykonanie to, po zakończeniu przyjęte milczeniem całej widowni i kilkunastominutową owacją na stojąco, stanowiło moment odkrycia tego kompozytora dla polskich słuchaczy. Podczas inauguracji 60. Warszawskiej Jesieni Le Noir de l'Etoile Griseya spotka się z ważnym dziełem Georga Friedricha Haasa Ciemne sny, Forest Tansy Davies oraz circulatio Artura Zagajewskiego – kompozytora nagrodzonego w tym roku główną nagrodą 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO.

Podczas jubileuszowej edycji zabrzmią również utwory: George’a Aperghisa, Olgi Neuwirth, Simona Steena-Andersena, Juliany Hodkinson, Rebecci Saunders, Michela van der Aa, Christophe’a Bertranda, Mauro Lanzy, Ashley Fure, Dominika Karskiego, Vito Žuraja, Detlefa Heusingera, Michała Moca, Tadeusza Wieleckiego, Johannesa Kreidlera, Jennifer Walshe, Brigitty Muntendorf, Pawła Hendricha, Andrzeja Kwiecińskiego, Jacka Sotomskiego, Pierre’a Jodlowskiego, Milicy Djordjević, Francka Bedrossiana, Francesco Filideiego, Andrew Normana i innych. Nie zabraknie też światowych premier – zamówień „Warszawskiej Jesieni”. Będą to m.in. utwory: Artura Zagajewskiego, Haakona Thelina, Szymona Stanisława Strzelca, Jana Duszyńskiego, Piotra Tabakiernika, Mauro Lanzy, Lubawy Sydorenko, Maxima Kolomiietsa, Vladimira Gorlinskiego, Wojciecha Błażejczyka i Wenchen Qina. Usłyszymy je w najlepszych wykonaniach polskich i zagranicznych orkiestr, zespołów i solistów: Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca, Spółdzielni Muzycznej, Quatuor Diotima, Experimentalstudio des SWR z Fryburga, orkiestry EWCM pod dyrekcją Rüdigera Bohna, Tempo Reale z Florencji, TWOgether Duo, Decoder Ensemble, Les Percussions de Strasbourg, Nostri Temporis, duetu pianistów Adama Kośmieji i Jana Bartoša, duetu pianistki Małgorzaty Walentynowicz i śpiewaczki Frauke Aulbert, skrzypka Ashota Sarkissjana, śpiewaczki Joanny Freszel, klarnecisty Michele Marellego, Yang Zheng grającej na szengu oraz akordeonistów: Leszka Kołodziejskiego, Eneasza Kubita, Rafała Łuca oraz wielu innych.

W ramach towarzyszącej głównemu nurtowi już siódmy rok Małej Warszawskiej Jesieni, realizowanej z myślą o dzieciach w wieku od 4 do 12 lat usłyszymy i zobaczymy: instalację Krzysztofa Topolskiego, koncert-spektakl inspirowany muzyką Eugeniusza Rudnika, performans plenerowy Tadeusza Wieleckiego i koncert perkusyjny duetu Magdaleny Kordylasińskiej i Miłosza Pękali z gościnnym udziałem Warszawskiej Grupy Gamelanowej. Co oznacza, że najmłodsi będą mogli z bliska poznać indonezyjski gamelan, a nawet na nim zagrać. Wszystkie wydarzenia Małej Warszawskiej Jesieni są zamówieniami Festiwalu i odbędą się premierowo.

Po raz drugi na Warszawskiej Jesieni pojawi się pasmo Warszawska Jesień Klubowo z utworami powstałymi specjalnie z uwzględnieniem klubowej atmosfery i specyfiki. W ramach tego nurtu, zatytułowanego Re:mix (od reminiscencji i remiksu) usłyszymy m.in. utwory nawiązujące do dorobku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, które powstało 60 lat temu razem z Warszawską Jesienią. Utwory te to kolejne zamówienia Festiwalu, autorstwa Macieja Morusia „Morettiego”, Tadeusza Sudnika, Erharda Hirta i Clausa van Bebbera. W ramach Warszawskiej Jesieni Klubowo odbędzie się również dyskusja o ruchu awangardowym na Ukrainie. Jubileuszowy Festiwal zaprosi również na cenione oraz zupełnie premierowe wydarzenia towarzyszące: spotkania z kompozytorami i wykonawcami, po raz pierwszy warsztaty kompozytorskie, audycje jesiennego radia internetowego, koncert Orkiestry Muzyki Nowej z utworami kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, cykl Muzyczek Henryka Mikołaja Góreckiego, zaprezentowany w ramach wydarzenia zorganizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, koncert młodych kompozytorów „New Music Incubator” oraz koncert Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich.


60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień - TRANS / AWANGARDY | Warszawa

Powrót do listy wydarzeń