ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

"Amazonka awangardy" z Białegostoku: Aleksandra Ekster | wykład prof. Katarzyny Oksińskiej

fot. Maciej Zaniewski

"Amazonka awangardy" z Białegostoku: Aleksandra Ekster | wykład prof. Katarzyny Oksińskiej

Jedna z najwybitniejszych przedstawicielek rosyjskiej awangardy i kubofuturyzmu - Aleksandra Ekster. Swoją twórczość realizowała w wielu dziedzinach sztuki jako malarka, graficzka, scenografka czy kostiumolog. Przypominający jej postać wykład prof. Katarzyny Oksińskiej towarzyszy wystawie "Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu".

Aleksandra Ekster (1882 – 1949) – urodzona w Białymstoku jedna z najważniejszych reprezentantek rosyjskiej awangardy, w malarstwie reprezentowała nurt nazywany kubofuturyzmem (łączący na rosyjskim gruncie wpływy francuskiego kubizmu i włoskiego futuryzmu). Jej rola w sztuce–- podobnie, jak wielu artystów i artystek z jej kręgu, nie ograniczała się jednak do malarstwa czy grafiki. Była również projektantką sztuki użytkowej, autorką scenografii i kostiumów w teatrze (zasłynęła jako autorka kostiumów do spektakli wystawianych przez Aleksandra Tairowa w moskiewskim Teatrze Kameralnym) oraz w filmie (do dziś entuzjaści kina niemego mogą podziwiać futurystyczne kostiumy jej autorstwa w filmie Aelita w reżyserii Jakowa Protazanowa, 1924). Ekster była aktywną uczestniczką rosyjskiego i międzynarodowego ruchu awangardowego; do 1924 roku działała w Kijowie i Moskwie. Po emigracji - przede wszystkim we Francji, gdzie zmarła. Na przełomie XX i XXI wieku na Zachodzie (w Nowym Jorku, Berlinie, Wenecji i in.) odbyły się wystawy sześciu przedstawicielek rosyjskiej awangardy pod hasłem Amazonki awangardy, w ten sposób zachodni kuratorzy chcieli podkreślić udział kobiet w sztuce awangardowej. Prelekcja, połączona z prezentacją materiałów ilustracyjnych, poświęcona będzie twórczości tej wybitnej artystki z uwzględnieniem kontekstu epoki.


Galeria Arsenał | Białystok, ul. A. Mickiewicza 2, g. 18:00

Powrót do listy wydarzeń