ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

ARTYSTA I WOJNA - SPOTKANIE Z IWONĄ LUBĄ, PAULINĄ WAWER I KRZYSZTOFEM DUBIŃSKIM

Witkacy autoportret wielokrotny

ARTYSTA I WOJNA - SPOTKANIE Z IWONĄ LUBĄ, PAULINĄ WAWER I KRZYSZTOFEM DUBIŃSKIM

Czy Wielka Wojna rzeczywiście uratowała Witkacemu życie? Co sprawia, że dla odkrycia prawdy o wojennych losach artystów wizjonerów badacze i dziennikarze spędzają lata w archiwach? Na te pytania odpowiedzą zaproszeni goście - Paulina Wawer, Iwona Luba oraz Krzysztof Dubiński - autorzy książek: "Władysław Strzemiński - zawsze w awangardzie. Rekonstrukcja nieznanej biografii 1893-1917" i "Wojna Witkacego czyli Kumboł w Galifetach". Spotkanie poprowadzi Agnieszka Cytacka.

W pewnych aspektach wojenne losy Władysława Strzemińskiego i Witkacego znacznie się od siebie różnią, a w innych pokrywają. Strzemiński wcześnie, bo już w wieku 10 lat, trafił do wojskowego gimnazjum –  3. Moskiewskiego Korpusu Kadetów. Następnie kontynuował edukację w Mikołajewskiej Szkole Inżynieryjnej w Petersburgu (1911-1914). Gdy zaczęła się wojna, do Petersburga trafił też Witkacy –  na przyspieszony kurs 5-cio miesięczny –  do Pawłowskiej Szkoły Wojskowej. Obydwaj artyści wykazali się odwagą podczas służby w Pawłowskim Pułku (Witkacy) i fortecznej kompanii saperów (Strzemiński), biorąc udział w bitwie nad Stochodem (Witkacy) i ataku trupów na Twierdzę Osowiec (Strzemiński). Stali się ofiarami nowego typu działań militarnych –  wojny wynalazków i technologii –  przy użyciu broni chemicznej i środków drażniących. Poddawani hospitalizacji w wyniku cyklofrenii i zatrucia gazem, do rezerwy wrócili na zawsze odmienieni.

Krzysztof Dubiński oraz Iwona Luba i Paulina Wawer poświęcili lata na kwerendy w archiwach, badając strukturę i kulturę militarną czasów Wielkiej Wojny. Efektem tej pracy są książki demaskujące narosłe przez lata mity i błędy faktograficzne wokół służby wojskowej takich artystów jak Witkacy i Władysław Strzemiński.

Krzysztof Dubiński –  dziennikarz i pisarz. Studiował politologię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, studia podyplomowe odbył na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej. Autor kilkunastu książek i opracowań o najnowszej historii Polski oraz kilkuset publikacji prasowych. Członek zespołu redakcyjnego czasopisma Witkacy!.

dr hab. Iwona Luba – kierownik Zakładu Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania nad sztuką polską i europejską XX wieku, szczególnie nad awangardą i związkami sztuki z polityką. Autorka książek: Dialog nowoczesności z tradycją. Malarstwo polskie dwudziestolecia międzywojennego (2004); Duch romantyzmu i modernizacja. Sztuka oficjalna Drugiej Rzeczypospolitej (2012); Berlin. Szalone lata dwudzieste. Życie nocne i sztuka (2013); Władysław Strzemiński – zawsze w awangardzie. Rekonstrukcja nieznanej biografii 1893–1917 (z Ewą Pauliną Wawer, 2017); Awangarda w CBWA, Warszawa 2017 (2017, w druku). Redaktor naukowa tomów: De Chirico, Teksty o sztuce. Wybór (2012) i Władysław Strzemiński, Teoria widzenia (2016).

Paulina Wawer – psycholog, trener, coach. Współpracuje m.in. z wyższymi uczelniami, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno Społecznych i Szkoleń. Autorka wierszy i artykułów naukowych. Interesuje ją uczenie się z biografii.

Agnieszka Cytacka – absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa UŁ, trzykrotna stypendystka MNiSW. Od ponad dekady zawodowo związana z łódzką kulturą. Przez kilka lat koordynatorka cyklu Mała Literacka – Spotkania Wielkiego Formatu w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Nieustająco najbardziej pasjonuje ją literatura, fotografia i podróże. Coraz aktywniej poznaje świat na własną rękę, o czym pisze na swoim blogu takenfromtravel.


Muzeum Sztuki w Łodzi ms2 | Łódź, ul. Ogrodowa 19, g. 18:00

Powrót do listy wydarzeń