ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

AVANT-GARDES POETIQUES ET ARTISTIQUES HIER ET AUJOURD HUI. UNE INVENTION EUROPEENNE

AVANT-GARDES POÉTIQUES ET ARTISTIQUES HIER ET AUJOURD’HUI. UNE INVENTION EUROPÉENNE

AVANT-GARDES POETIQUES ET ARTISTIQUES HIER ET AUJOURD HUI. UNE INVENTION EUROPEENNE

Ostatni film Andrzeja Wajdy, który wszedł właśnie na ekrany francuskich kin wywołał potrzebę ponownej refleksji nad awangardą. Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego objął patronatem międzynarodową konferencję organizowaną przez Ośrodek Kultury Polskiej na Sorbonie, Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu oraz Instytut Narodowy Języków i Kultur Orientalnych w Paryżu.

Co pozostało w kulturze europejskiej z awangard artystycznych sto lat po ich narodzinach? Czy słowa futuryzm lub konstruktywizm  jeszcze coś dla nas znaczą? Celem konferencji jest przywołanie kontekstu historycznego w refleksji na temat dynamiki dzieł i idei awangardowych w Europie. Uczestnicy pytać będą o ich współczesne kontynuacje, przywołując jednocześnie nazwiska wielkich, środkowo-, wschodnio- i zachodnioeuropejskich przedstawicieli tego ruchu, przyglądając się archiwom awangardy – m. in. ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu – i temu, jak można je dziś odczytać. Zapytamy o możliwość reinterpretacji związków między awangardami a modernizmem oraz polityką.

Pytając o aktualność tendencji awangardowych, spojrzymy ze współczesnej perspektywy na sztukę i literaturę Wielkiej Awangardy, poszukując jej dziedzictwa dziś, a także na wielość mediów wykorzystanych przez twórców, pragnących odpowiadać swoimi praktykami artystycznymi na zmiany dokonujące się w życiu Europy.

Organizatorzy wydarzenia: Ośrodek Kultury Polskiej na Sorbonie, Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu oraz Instytut Narodowy Języków i Kultur Orientalnych w Paryżu.


Maison de la Recherche Universite Paris-Sorbone; Bibliotheque Polonaise; Inalco, Amphi 5 | Paryż

Powrót do listy wydarzeń