ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Awangarda i nowe media: Kod awangardy

Awangarda i nowe media: Kod awangardy

Awangarda i nowe media: Kod awangardy

Nowe technologie a awangarda. Co je łączy? To pytanie będzie przyświecało kolejnym już warsztatom z cyklu. Tym razem poprowadzi je Jan K. Argasiński.

Technologie komputerowe mają awangardowość wpisaną w swój (nomen omen) kod genetyczny. (O)programowanie rodziło się w kręgach filozofów, hakerów, anarchistów i akademików, ale zawsze w głowach osób, które myślały inaczej niż ogół, potrafiły wyjść poza ustalone paradygmaty. Czasami ich działalność była prowokacyjna, destrukcyjna, ludyczna - czasem natomiast wynikała z chęci poważnej, konstruktywnej progresji. A czasem z obu motywacji jednocześnie!

W ramach warsztatów dr Jan K. Argasiński chciałby opowiedzieć o wywrotowych i awangardowych korzeniach IT. Przyjrzeć się softwarowi jako medium krytyki, "zakłócania" zastanego stanu rzeczy.

Warsztaty rozpoczną się od odtworzenia kilku podstawowych form (estetycznych i dynamicznych) komputerowej awangardy. Konieczne będzie posiadanie własnych komputerów z systemem Linux, MacOS lub Windows (działający port USB i WiFi) Umiejętność programowania nie jest wymagana, ani nawet pożądana.

dr Jan K. Argasiński - filozof, medioznawca, cyberpunk. Pracuje w Zakładzie Technologii Gier Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ gdzie zajmuje się m.in. tematyką affective computing. Po godzinach udziela się w niedawno powstałym laboratorium twórczego oprogramowania przy IK UJ.

Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia proszę wysyłać na adres: jurek.stachowicz@gmail.com


Instytut Kultury Polskiej, Wydział Polonistyki, Uniwersytet Warszawski | Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, g. 13:30

Powrót do listy wydarzeń