ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Awangarda niczym Facebook, Twitter i Instagram - wykład

grafika Michał Wenderski

Awangarda niczym Facebook, Twitter i Instagram - wykład

Wykład Michała Wenderskiego towarzyszy wystawie "Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design" zorganizowanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jeśli na awangardowe czasopisma sprzed stu lat spojrzymy jak na współczesne profile w mediach społecznościowych, dostrzeżemy w nich pierwowzory dzisiejszych „lajków”, „share’ów” i „followersów”, które już wtedy krążyły po sieci – nie internetowej, a awangardowej. Z taką niecodzienną perspektywą przyjrzymy się polsko-holenderskim awangardowym powiązaniom, wskazując na wyjątkowo bliskie i intensywne wzajemne kontakty pomiędzy czołowymi artystami i twórcami Bloku, Praesensu, De Stijl itp.

dr inż. arch. Michał Wenderski – niderlandysta, architekt, tłumacz. Starszy wykładowca w Zakładzie Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich Wydziału Anglistyki UAM w Poznaniu, gdzie bada i rekonstruuje wzajemne wpływy i zależności pomiędzy ośrodkami awangardy literackiej, artystycznej i architektonicznej w Polsce, Holandii i Belgii. Autor grafiki otwierającej bieżącą wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi pt. "Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design". Prywatnie raczej sceptyk niż entuzjasta mediów społecznościowych.

Powrót do listy wydarzeń