ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Awangarda/sen paradoksalny

Wernisaż wystawy, fot. Magda Małyjasiak
23.04.2017
12.05.2017

Awangarda/sen paradoksalny

Jakie są możliwe zaistnienia i niezaistnienia współczesnych form utopii? Muzeum Sopotu problematyzuje i wizualizuje to zagadnienie wystawą, prezentującą twórczość współczesnych polskich artystek związanych z Pomorzem i Trójmiastem, a inspirujących się w swojej twórczości awangardą i modernizmem.

Odwołując się do pojęcia „paradoksalnego snu” – fazy REM – stanu, w którym ruch pozostaje jedynie funkcją marzenia sennego, nie dotycząc i nie dotykając ciała, koncepcja wystawy koncentruje się szczególnie na paradoksie ruchu rozumianego jako postęp i czyn. Znaczący jest tu motyw modernistycznej utopii pojawiający się często w prezentowanej twórczości artystek: Anny Baumgart, Katarzyny Józefowicz, Alicji Karskiej i Aleksandry Went, Agnieszki Kurant, Pauliny Ołowskiej, Anny Reinert, Katarzyny Swinarskiej, Ani Witkowskiej, Zorki Wollny i Julity Wójcik.Julity Wójcik. 

Nie tylko  historyczna awangarda zdaje się uwikłana w tytułowy „sen paradoksalny” – marzenie senne o ruchu, który nigdy nie zyskuje statusu zmieniającego społeczeństwo czynu – to niebezpieczeństwo staje się częścią jej dziedzictwa, z którym trójmiejskie artystki postanowiły się zmierzyć. Wystawa Awangarda/Sen paradoksalny problematyzując klęskę realizacji masowej utopii, nakazuje jednocześnie pytać o możliwość odzyskania utopii, ale także – przy okazji setnej rocznicy Rewolucji Październikowej – o możliwość odzyskania 1989 roku jako rewolucji właśnie. Zawłaszczone przez totalitarny komunizm pojęcie to ma szansę zaistnieć, gdy zdamy sobie sprawę z uproszczeń, jakimi operuje dyskurs transformacji, określając jej bieguny jako totalitarny komunizm i wolną od totalitaryzmu demokrację.

Na wystawie oglądamy obiekty przestrzenne, malarstwo, fotografię i wideo.


Muzeum Sopotu | Sopot , ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8

Powrót do listy wydarzeń