ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Awangarda w fotografii, awangarda w sztuce/Wioletta Cicha

Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej. Ekspozycja fot. Bartosz Bajerski, MNW

Awangarda w fotografii, awangarda w sztuce/Wioletta Cicha

Spotkanie edukacyjne towarzyszące wystawie "Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej", poświęcone przełomowi w historii sztuki, na który wpływ miały również działania awangardowe. To moment, kiedy fotografia wypracowała i zaczęła wykorzystywać własne metody i techniki prezentowania rzeczywistości, uniezależniając się od malarstwa.

W swoich początkach fotografia pozostawała pod wpływem malarstwa. Uniezależnienie się od dotychczasowego sposobu obrazowania nastąpiło wraz z przełomem awangardy. Artyści działający w latach 20. i 30. zmienili sposób patrzenia na świat, dzieło sztuki i jego funkcje. Była to rewolucja, która zmieniła nie tylko sztukę. Podczas spotkania na wystawie Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej uczestnicy zastanowią się, jak doszło do tej rewolucji.
Spotkanie jest częścią programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej. Wystawa skupia się na pracach światowej sławy fotografów, takich jak André Kertész, Brassaï, Robert Capa, Márton Munkácsi, László Moholy-Nagy, György Kepes, Lucien Hervé i Éva Besnyő. Zachowując układ chronologiczny, szczególny nacisk położono na intertekstualność, czy może raczej na poczucie interwizualności. Fotografie zaprezentowano w mało dotąd rozpoznanych kontekstach – zarówno obok dzieł mistrzów, jak i współczesnych, dzięki czemu można dostrzec istotne wpływy, którym podlegali autorzy w procesie wypracowywania własnego języka fotograficznego. Prace kolejnych pokoleń artystów złożyły się na całościowy i bogaty przegląd fotografii węgierskiej. Kuratorem wystawy jest Gabriella Csizek.

Zbiórka w Holu Głównym
Obowiązuje bilet wstępu do MNW oraz zapisy na wydarzenie
Czas trwania: ok. 70 min
www.mnw.art.pl


Muzeum Narodowe w Warszawie | Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3, g. 11:00

Powrót do listy wydarzeń