ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Balet triadyczny

Bayerisches Junior Ballett München

Balet triadyczny

W Roku Awangardy, polska publiczność będzie miała niezwykłą okazję zobaczyć wybitne dzieło Oskara Schlemmera, jedną z najważniejszych inscenizacji teatralnych w historii sztuki. To gratka dla wielbicieli Bauhausu, tańca, teatru i sztuk performatywnych.

Zrekonstruowany przez Gerharda Bohnera Balet triadyczny został przygotowany w 2014 r. w Monachium przez Bayerisches Staatsballett we współpracy z Akademie der Künste w Berlinie. Fenomenalna choreografia oraz wybitna rekonstrukcja kostiumów tancerzy składają się na wyjątkowe widowisko. Ten szczególny, nowoczesny, obchodzący się bez klasycznej narracji spektakl pokazywany jest na całym świecie, każdorazowo ciesząc się ogromnym zainteresowaniem. Oskar Schlemmer – w przeciwieństwie do swoich kolegów z Bauhausu: Wassily’ego Kandinsky’ego, Andora Weiningera czy Xantiego Schawinkskiego – nie chciał ani abstrakcyjnej scenografii, ani czystej – pozbawionej ludzkiego ducha – mechanizacji. Chodziło mu o syntezę naturalności i sztuczności, o uzdrawiającą schematyczność w służbie wyższym celom. Schlemmer podkreślał znaczenie geometryzacji ruchu, mechanizacji ciała, które ściśle związane są z poczuciem przestrzeni, w której znajduje się tancerz. Dla podkreślenia tej zależności stosował kostiumy z nietypowych, ciężkich i nieporęcznych materiałów, które obudowywały ciała tancerzy.

Oskar Schlemmer – niemiecki malarz, plastyk, tancerz, choreograf, reżyser i pedagog. Należy do najważniejszych twórców europejskiej awangardy XX w.

Publiczne spektakle Tańca triadycznego, jak ten premierowy z 1922 r. w Teatrze Württemberskim w Stuttgarcie, należały do rzadkości. Z pierwotnych 18 kostiumów została tylko połowa i nie zachował się żaden materiał filmowy z zapisem ówcześnie granych przedstawień. Można je sobie wyobrazić jedynie, dzięki fotografiom poszczególnych scen, recenzjom oraz precyzyjnym notatkom Schlemmera. Trudność w dokładnym prześledzeniu historii choreografii, zostawia ogromne pole do dalszych działań kreatywnych, przez co prace Schlemmera doczekały się wielu odtworzeń. W 1968 r. Margaret Hastings, dawna uczennica Mary Wigman, jako pierwsza zrekonstruowała Balet triadyczny. Kolejne rekonstrukcje wykonali m.in. Gerhard Bohner w 1977 r. w Berlinie (tę wersję choreografii zaprezentuje w Krakowie zespół Opery Bawarskiej) i Theater der Klänge w 1987 r. w Düsseldorfie.

Spektakl odbędzie się w dniach:
20.10.2017 r. o g. 20:00
21.10. 2017 r. o g. 19:00


Centrum Kongresowe ICE | Kraków, ul. Konopnickiej 17

Powrót do listy wydarzeń