ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Biel kolorem śniegu. Tadeusz Kantor i Artyści z kręgu Cricot 2. Rzym 1979

Biel kolorem śniegu. Tadeusz Kantor i Artyści z kręgu Cricot 2. Rzym 1979

Biel kolorem śniegu. Tadeusz Kantor i Artyści z kręgu Cricot 2. Rzym 1979

W roku obchodów stulecia Awangardy w Polsce, Cricoteka pragnie przypomnieć pokaz prac Tadeusza Kantora i artystów z kręgu Cricot 2, który prezentowany był wraz z wystawą Awangarda polska 1910-1978, przygotowaną w 1979 roku przez Ryszarda Stanisławskiego i Muzeum Sztuki w Łodzi w Palazzo delle Esposizioni w Rzymie.

Koncepcję i aranżację pokazu dzieł artystów z kręgu Cricot 2, przygotował sam Tadeusz Kantor, przy współpracy z Achille Perillim oraz Konstantym Węgrzynem piastującymi stanowiska komisarzy. W ramach wystawy Tadeusz Kantor zaprezentował także cricotage Gdzie są niegdysiejsze śniegi

Bezpośrednim impulsem do przypomnienia tych wydarzeń stała się nieznana dotąd dokumentacja rysunkowa planów wystawy autorstwa Tadeusza Kantora, zachowana w archiwum Achille Perillego. Artyści poznali się w 1968 roku na wyspie Korcula, podczas międzynarodowego pleneru poświęconego mozaice. Jesienią 2017 roku w Cricotece zaprezentowana zostanie indywidualna wystawa włoskiego artysty. Równie istotnym pozostaje także chęć przypomnienia roli Achille Perillego, który przyczynił się do utorowania drogi do międzynarodowej sławy Tadeuszowi Kantorowi i odbycia pierwszego tournée zagranicznego Teatru Cricot 2 ze spektaklem „Kurka wodna”.

Wystawa Biel kolorem śniegu. Tadeusz Kantor i Artyści z kręgu Cricot 2. Rzym 1979 oprócz sali wystaw czasowych prezentowana jest także w przestrzeni sali teatralnej i foyer Cricoteki oraz w Galerii-Pracowni przy ulicy Siennej. Prezentację otwierają zachowane w prywatnych zbiorach i dotąd nieprezentowane szkice oraz makieta Tadeusza Kantora do wystawy rzymskiej. Na tych pracach artysta szczegółowo rozrysował układ poszczególnych sal wraz z rozmieszczeniem na ścianach prac. Projekty stały się punktem wyjścia do krakowskiego pokazu, unaoczniając odbiorcom ideę Kantora i proces autorskiej aranżacji wystawy. Odsłaniają też klucz prezentacji jego dzieł w Cricotece.

Dzieła Tadeusza Kantora zapełniają salę wystaw czasowych Cricoteki. Są to prace malarskie oraz obiekty ilustrujące kolejne stadia ambalaży, które determinowały twórczość artysty od połowy lat 60. Spośród wszystkich swoich dzieł ambalaże wybrał Kantor jako prace najlepiej reprezentujące wątki awangardowe. Obok ambalaży konceptualnych, opakowań skrywających figury postaci ludzkich, ambalaży niefiguratywnych i tych, które wykorzystują kanoniczne motywy Kantorowskie (torby przemysłowe, parasolki lub obiekty z rejonów „realności najniższej rangi”), widzowie mogą oglądać także obiekty odnoszące się wprost do tożsamości artysty, będące skrzętnym opakowaniem dla prywatności twórcy.

W przestrzeni sali teatralnej udostępniona jest natomiast wystawa wybranych prac artystów współtworzących Teatr Cricot 2: Marii Jaremy, Marii Stangret-Kantor, Zbigniewa Gostomskiego, Kazimierza Mikulskiego, Andrzeja Wełmińskiego i Romana Siwulaka. Ta część ekspozycji ma służyć zbadaniu wzajemnych relacji pomiędzy artystami, także w odniesieniu do prac Kantora i zjawiska awangardy polskiej.

W Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5 zaprezentowana jest dokumentacja działań Teatru Cricot 2. Wystawa nawiązuje do prezentacji przygotowanej w jednej z sal Palazzo delle Esposizioni, w której – na wzór słynnej Anty-wystawy (Galeria Krzysztofory, 1963) – Kantor zaaranżował „szaleństwo katalogowania”, zapełniając całą przestrzeń dokumentacją fotograficzną, manifestami, wizerunkami dzieł, archiwaliami.

Wystawie towarzyszy publikacja książkowa oraz program wydarzeń towarzyszących (wykłady, cykl oprowadzań po wystawie, zajęcia i warsztaty edukacyjne).
Wystawy są częścią projektu Tadeusz Kantor i artyści z kręgu Teatru Cricot 2 oraz rzymskie i nowojorskie konteksty obecności Kantora, realizowanego w Cricotece w latach 2016–2017.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

kurator: Małgorzata Paluch-Cybulska
organizator: Cricoteka – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
patron medialny: Radio Kraków 


Cricoteka | Kraków, ul. Nadwiślańska 2-4
Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora | Kraków, ul. Sienna 7

Powrót do listy wydarzeń