ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Choinka Awangardowa

fot. Przemysław Sroka
22.12.2017
31.01.2018

Choinka Awangardowa

Doroczna prezentacja obiektu nawiązującego do Świąt Bożego Narodzenia, zaprojektowanego i wykonanego przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, w tym roku zainspirowana była dziełami polskich artystów awangardowych.

Obiekt-makieta inspirowany jest twórczością polskich artystów awangardowych, mających znaczący wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej na świecie. Na całość kompozycji składają się linie, płaszczyzny i bryły, będące interpretacją FORM awangardowych, a w szczególności zaprojektowanego w 1932 roku przez Władysława Strzemińskiego (awangardowego malarza i typografa, autora m.in. projektów typograficznych przedwojennych tomików Juliana Przybosia) kroju literniczego. Kompozycja liternicza, z pozoru abstrakcyjna, tworzy słowo WZGLĘDY, co oznacza życzliwy stosunek do kogoś. Synonimami do słowa WZGLĘDY są m.in.: serdeczność, łaskawość, szacunek, przychylność - tak bardzo aktualne w okresie Świąt. Kierunki wyznaczane przez obiekt nawiązują do jego usytuowania - holu dworcowego, a zaakcentowane, podświetlone linie ukośne nasuwają skojarzenia z formą bożonarodzeniowej choinki.

Premiera tego rodzaju prezentacji miała miejsce w grudniu 2016 roku. Wtedy ten oryginalny pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Tarnowa oraz osób korzystających z usług PKP, ale też była została zauważona przez media ogólnopolskie. Od kilku już lat w budynku Dworca PKP znajduje się „Wystawa stała” prezentująca cyklicznie zbiory z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. W 2016 roku swoją filię uruchomiło tarnowskie Muzeum Okręgowe, przez co tarnowski Dworzec zyskał nową funkcję o charakterze kulturalnym.

Powrót do listy wydarzeń