ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Czasopisma awangardy - pierwsza globalna sieć | Piotr Rypson

fot. Bartosz Bajerski/Muzeum Narodowe w Warszawie

Czasopisma awangardy - pierwsza globalna sieć | Piotr Rypson

Czym były magazyny prasowe dla artystów na początku XX wieku? Dlaczego stały się tak popularne? O tym opowie Piotr Rypson w ramach kolejnego czwartkowego wykładu w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W pierwszych dekadach XX w. czasopisma i publikacje awangardowe w Europie, obu Amerykach i Azji stały się dla artystów i literatów najważniejszym nośnikiem ich idei i twórczości. Na czym polegał ich fenomen? Przedstawione zostaną związki tak odległych od siebie centrów awangardy jak Paryż, Moskwa, Berlin, Zurych, Madryt, Kraków, Barcelona, Buenos Aires, Nowy York, Tokio i głównych animatorów tej pierwszej, globalnej wymiany poglądów i postaw.

Spotkanie towarzyszy wystawie Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie prezentującej zbiór najcenniejszych prac na papierze: rysunków, grafik, fotogramów i fotomontaży. Dodatkowo ekspozycję uzupełnia zespół czasopism oraz książek zaprojektowanych przez wybitnych reprezentantów nowoczesnej typografii. Prezentacje tego rodzaju należą dziś do rzadkości, co wynika z wrażliwości podłoża na działanie światła.

Wstęp wolny
Czas trwania: ok. 70 min
www.mnw.art.pl


Muzeum Narodowe w Warszawie, Kino Muz | Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3, g. 18:00

Powrót do listy wydarzeń