ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

ESTERA KARP. POSZUKIWANIA

Estera Karp. Poszukiwania

ESTERA KARP. POSZUKIWANIA

Przez lata zapomniana, powraca w Roku Awangardy. Postać Estery Karp, malarki ze Skierniewic przypomina wystawa zorganizowana w ramach grantu Koalicji Kultury i festiwalu "Skierniewicerzy", poświęconego Żydom mieszkającym przed laty w Skierniewicach.

Estera Karp, urodziła się 17 grudnia 1897 roku w Skierniewicach. Jej ojcem był Lipman Karp, tamtejszy fotograf. Jej obrazy i rysunki sprzedawane są na światowych aukcjach, osiągając zawrotne ceny. Tymczasem w Polsce jest praktycznie zapomniana. Zmienia to skierniewicka wystawa prezentująca 18 dzieł: obrazów olejnych, gwaszy i rysunków związanej z  Ecole de Paris Estery Karp. Pretekstem do zorganizowania ekspozycji stał się kupiony niedawno przez Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic obraz artystki pt. Pianistka.

Artystka studiowała malarstwo w Wiedniu. W 1925 przybyła do Paryża. Jak na wielu ówczesnych artystach, wielkie wrażenie wywarło na niej malarstwo Sisleya i Cezanne’a. Jej poszukiwania zaznaczyły się w pracach bliskich stylistycznie kompozycjom Picassa, fowistów i kolorystów. Częstym tematem jej prac są muzycy. Artystka tworzyła także martwe natury, sceny rodzajowe, portrety. Fascynował ją ruch ujęty w zgeometryzowane formy, podobnie jak formistów i artystów op-artu. Jej rozpoznawalny styl obecny jest w kompozycjach geometrycznych. Mozaika kolorowych plam tworzy kompozycje rozedrgane, rozwibrowane kolorem (W szwalni, Trzy kobiety). Formy geometryczne zdają się płynąć (Pianistka), koncentryczne kręgi budują przestrzeń, wydobywają i zwielokrotniają ruch (Wioślarze).

 


 

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic | Skierniewice, ul. Floriana 4

Powrót do listy wydarzeń