ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

FILMOWY DUCH AWANGARDY

fot. Dorota Marta, materiały MHF

FILMOWY DUCH AWANGARDY

Cykl wykładów i projekcji Muzeum Historii Fotografii ma przypomnieć o tradycji przedwojennej awangardy filmowej, zaprezentować jej dokonania oraz działania twórców powojennych, kontynuujących tę tradycję.

Filmowy Duch Awangardy jest pierwszym projektem pokazującym w tak pełnym ujęciu polską awangardę filmową. Mimo że większość przedwojennych filmów awangardowych nie przetrwała, część z nich współcześnie zrekonstruowano. Zachowały się również materiały wizualne i piśmiennictwo, które przybliżają ich charakter. Dzięki pracy naukowców oraz artystów podejmujących się rekonstrukcji przedwojennych filmów, publiczność Muzeum Historii Fotografii będzie miała możliwość obcowania z duchem polskiej przedwojennej awangardy filmowej. Badanie relacji z kinematografią leży w obszarze działań kolekcjonerskich podejmowanych przez instytucję oraz stanowi kontynuację bogatych tradycji awangardowego środowiska filmowego, które w dużej mierze rekrutowało się z artystów działających w Krakowie.
Muzeum Historii Fotografii stawia sobie za cel wzmacnianie świadomości owych tradycji wśród odbiorców także z uwagi na historyczny aspekt obecnej siedziby Muzeum, w której w latach 1945-1950 działała szkoła filmowa, uznawana za zaczątek szkolnictwa filmowego w powojennej Polsce.

Harmonogram:

30 listopada
„Uwaga!...malarstwo”, „Somnambulicy”, „Kineformy”. Medium filmu w kręgu Drugiej Grupy Krakowskiej
dr hab. Anna Markowska

14 grudnia
Kino tautologiczne, Reakcja wymuszona czy Stałe zajęcie? Feminizm i awangarda na przykładzie filmów Ewy Partum, Jolanty Marcolli i Teresy Tyszkiewicz
Ewa Opałka


Kino Mikro | Kraków, ul. Juliusza Lea 5
 

Powrót do listy wydarzeń