ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

FORMIŚCI

Andrzej Pronaszko, Mnich, 1917 r.
03.11.2016
31.01.2018

FORMIŚCI

Pokaz zorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie poświęcony jest sztuce religijnej formistów - grupy artystycznej założonej w Krakowie w 1917 roku przez Tytusa Czyżewskiego i braci Andrzeja oraz Zbigniewa Pronaszków.

„Odrodzenie Rzeczypospolitej w roku 1918 poprzedziły narodziny kierunku, który gruntownie zmienił oblicze sztuki polskiej. Artyści uczestniczący od 4 listopada 1917 roku w I Wystawie Ekspresjonistów Polskich swoim wspólnym wystąpieniem dali początek odnowie twórczości i myśli estetycznej Polaków. Dzieła zaprezentowane wtedy w krakowskiej siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych otwierały nowy rozdział w historii sztuki polskiej. Gest formistów manifestował wolę modernizacji form plastycznych i języka wypowiedzi artystycznej, jakim twórcy chcieli mówić do współczesnych sobie odbiorców.” – pisze we wstępie do katalogu wystawy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.     

Formiści od początku swojej działalności koncentrowali się na sztuce religijnej, widząc w niej zarówno inspirację do poszukiwania treści duchowych, nowej ekspresji opartej na intensyfikacji uczuć i zwrócenie się w stronę emocjonalnego przeżywania twórczości artystycznej. Celem wystawy jest pokazanie tego mniej znanego aspektu działalności formistów i podkreślenie, że artyści potrafili łączyć elementy narodowej tradycji (religijność katolicka) z awangardową formą – pisze kurator wystawy dr hab. Andrzej Szczerski, Zastępca Dyrektora MNK ds. Naukowych.  

Na wystawie znajdują się najważniejsze prace formistów – Tytusa Czyżewskiego, Jana Hrynkowskiego, Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków, Władysława Skoczylasa i Konrada Winklera - o tematyce religijnej z trzech muzeów, MNK, MNW i Muzeum Sztuki w Łodzi. Niektóre – jak „Pieta” Zbigniewa Pronaszki - są najbardziej znanymi i najlepszymi dziełami polskiej sztuki awangardowej.  

 


Pałac Prezydencki w Warszawie | ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Powrót do listy wydarzeń