ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Formiści. Pionierzy awangardy | Przemysław Głowacki

Andrzej Pronaszko (1888–1961) - Procesja, 1916, fot. Piotr Ligier, Muzeum Narodowe w Warszawie

Formiści. Pionierzy awangardy | Przemysław Głowacki

Spotkanie edukacyjne towarzyszące wystawie "Miejska Rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie". Prowadzący - Przemysław Głowacki przybliży odbiorcom dzieje Formistów, jednego z ważniejszych, a przede wszystkim pierwszego w Polsce artystycznego zrzeszenia awangardowego.

Jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości zawiązało się ugrupowanie artystyczne o znaczącej nazwie – Ekspresjoniści polscy. Uważa się, że założenie zrzeszenia wiąże się z postacią Zbigniewa Pronaszki i współtworzonych przez artystę Wystaw Niezależnych w Krakowie. Skupiało twórców reprezentujących różnorodne postawy, ale przede wszystkim łączył ich pogląd nawołujący do odejścia od realizmu w sztuce i uznania wyższości formy nad treścią w dziełach. Ich wspólnym dążeniem było poszukiwanie nowoczesnych form w sztuce. Po pewnym czasie, grupa zmieniła nazwę na Formiści, stając się pierwszym w pełni awangardowym ugrupowaniem na gruncie polskim.

Awangardowe nurty w Polsce nakładały się na siebie, wzajemnie podważały, formowały zawikłany splot. Przez ten labirynt wpływów i zależności prowadzą widzów dzieła zgromadzone na wystawie Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, najlepiej świadczące o skomplikowanych dziejach sztuki awangardowej.

Wystawa przedstawia wybór najcenniejszych prac na papierze:  rysunków, grafik, fotogramów i fotomontaży, wykonanych przez artystów współtworzących środowiska awangardowe II Rzeczypospolitej. Ekspozycję uzupełnia zespół czasopism oraz książek zaprojektowanych przez wybitnych reprezentantów nowoczesnej typografii. Prezentacje tego rodzaju należą dziś do rzadkości, co wynika z wrażliwości podłoża na działanie światła.

Zbiórka w holu głównym
Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum Narodowego w Warszawie
Liczba miejsc ograniczona
Czas trwania ok. 60 minut
www.mnw.art.pl


Muzeum Narodowe w Warszawie | Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3

Powrót do listy wydarzeń