ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu

There and back again, fot. Kuba Bąkowski
20.10.2017
30.11.2017

Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu

Główną ideą projektu jest prześledzenie wpływów i inspiracji konstruktywizmem filmowym widocznych w polskiej sztuce współczesnej.

Dziga Wiertow, urodzony w Białymstoku w 1896 r., jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli kina konstruktywistycznej awangardy filmowej. Był tym, kto wyzwolił kinematografię spod władzy tradycyjnego teatru i literatury, poszukując nowego, międzynarodowego i absolutnego języka kina. Stworzył niezwykle rewolucyjny eksperyment „kina-oka”, rejestrującego prawdę o świecie za pomocą kamery. W przekonaniu Wiertowa to właśnie kamera „widzi lepiej” niż człowiek, bowiem usuwa wszystkie deformacje i złudzenia, którym podlega ludzkie oko.

Stulecie awangardy to znakomita okazja do nowego spojrzenia na dziedzictwo Wiertowa i rosyjskiego konstruktywizmu. Wystawa otwarta w Galerii Arsenał elektrownia ma na celu ukazanie, w jaki sposób idee urodzonego w Białymstoku Wiertowa materializują się w praktykach współczesnych polskich artystów. Wystawa traktuje więc koncepcję „kino-oka”, jego filmową twórczość i twórczość historycznego środowiska LEF-u jako punkt wyjścia dla prezentacji wybranych prac oscylujących wokół obecności i recepcji rosyjskiego konstruktywizmu w polskiej sztuce współczesnej. Zderza ze sobą wybrane prace wybranych artystów, w celu wydobycia nowych znaczeń awangardowego przewrotu dla kształtu współczesnej kultury wizualnej. Wystawa ta stawia tym samym pytania: ile pozostało z filmowej estetyki konstruktywizmu lat 20 we współczesnej kulturze? W jaki sposób współcześni polscy artyści asymilują i przetwarzają (świadomie lub nie) rewolucyjne idee Wiertowa i konstruktywistycznej awangardy w ogóle? Jak wiele zawdzięczamy Wiertowowi i jego znamiennym odkryciom? Jak bardzo Wiertow zmienił nasz stosunek do sztuk wizualnych i ruchomych obrazów?

W wystawie biorą udział: Anna Baumgart, Kuba Bąkowski, Wojciech Bruszewski, Attila Csörgő, Aleksandra Czerniawska, Zbigniew Gostomski, Grupa Budapeszt, Krzysztof Kieślowski, Tomasz Konart, Paweł Książek, Marlena Kudlicka, Paweł Kwiek, Norman Leto, Jolanta Marcolla, Anna Molska, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Zbigniew Rogalski, Zbigniew Rybczyński, Ryszard Waśko, Piotr Wyrzykowski

Kurator: Przemysław Strożek 


Galeria Arsenał elektrownia | Białystok, ul. Elektryczna

Powrót do listy wydarzeń