ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Klub artystyczno-literacki #hasztagiści

fot. HaWa
29.09.2017
05.11.2017

Klub artystyczno-literacki #hasztagiści

Teatr Pinokio w Łodzi chce powrotu do tradycji pisania twórczych manifestów, dlatego powołał do życia "Klub artystyczno-literacki #hasztagiści". W jego ramach odbędzie się cykl sześciu warsztatów dla młodzieży w wieku 15-18 lat, prowadzonych przez specjalistów w dziedzinach takich jak: projektowanie graficzne, literatura, poezja wizualna czy muzyka.

Szczególną ramę dla działań Klubu stanowią techniki artystów awangardowych XX wieku. Młodzi ludzie zbadają, jak zastosowane przez nich eksperymenty z językiem przyczyniły się do poszerzenia granic literatury, w której słowo zostało ukazane przez pryzmat malarstwa, muzyki, rzeźby i ruchu. Projekt ma na celu pobudzać i inspirować nastolatków do poszukiwania własnego języka wypowiedzi, a także pokazać jak różnorodne działania artystyczne mogą ubogacać powszechną komunikację, podnosząc jej jakość. Rezultatem działań będą indywidualne „Teczki Dzieł” uczestników warsztatów i wspólnie stworzona instalacja, stanowiąca poetycki manifest grupy. Ich prezentacja odbędzie się podczas wystawy kończącej projekt.

Na projekt składa się cykl sześciu warsztatów, prowadzonych przez wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Warsztat literacki poprowadzi pisarz i publicysta – Łukasz Orbitowski. Warsztat projektowania fontów – typograf i projektant grafik – Szymon Sznajder. Warsztatem projektowania zajmie się Jakub „Hakobo” Stępień – grafik, plakacista. Artysta kinetyczny – Piotr Jędrzejewski – poprowadzi warsztat  rzeźby kinetycznej. Warsztat poezji wizualnej – poetka, performerka i krytyczka literacka – Maria Cyranowicz. Cykl zamknie warsztat dźwiękowy prowadzony przez Marcina Dymitra – muzyka i improwizatora.

Warsztatem literackim organizatorzy chcą zachęcić młodzież do budowania zdecydowanego komunikatu językowego wobec rzeczywistości, a nie tylko tagowania już istniejących tekstów. Tym samym, pytają o współczesny i kulturotwórczy potencjał grupy oraz możliwości stworzenia jej wspólnego języka i krytycznego spojrzenia. Zachęcając nastolatków do tworzenia manifestów, chcą otworzyć przestrzeń do rozmowy o otaczającej ich rzeczywistości, na kształt której – jako pełnoletni obywatele – będą mieli prawo wpływać.

Warsztat litery z kolei pozwoli poznać anatomię litery i określić, czy zastanawiamy się, jak wyglądają litery, co manifestują swoim wyglądem, czy mogą oznaczać stany emocjonalne, pogody, odnosić do konkretnych postaci historycznych? Podczas warsztatów z projektowania fontów uczestnicy przyjrzą się krainie liter, które bezrefleksyjnie wybieramy na klawiszach komputerów i telefonów. 

Warsztaty projektowania – TypoPolo, zostaną poprowadzone w kontekście amatorskich projektów szyldów i reklam obecnych w przestrzeni miejskiej. Ta forma języka wizualnego silnie rości sobie prawa do kreowania otaczającej nas przestrzeni. Jednocześnie stawia pytania o „o zgubioną niedbale powojenną tradycję literniczą, o etos rzemieślnika-projektanta, o realną użyteczność dizajnerów na rzecz lokalnej społeczności oraz o to, czyj język wizualny i gust estetyczny rządzi w przestrzeni publicznej”.

Warsztat rzeźby kinetycznej pomoże wprawić słowa w ruch! Związki dźwięku i ruchu nigdy nie były tak wielorakie jak w literaturze awangardowej. Nigdy wcześniej nie mówiono o „tekstach huśtawkach, wahadłach czy karuzelach". Czy to oznacza, że w słowie kryje się przestrzenny potencjał bliski rzeźbie czy kinetycznej konstrukcji?

Warsztat poezji wizualnej, czerpiąc ze stworzonej przez literacką awangardę poezji konkretnej i poezji wizualnej, nauczy uczestników warsztatów spojglądać na swoje manifesty już nie tylko przez pryzmat literackich zabaw czy układu tekstu, ale fuzję poezji i sztuk wizualnych. Zastanowią się czy znaczenie słów, zapisane w nich rymy i rytmy mogą wchodzić w korespondencję z elementem z innego porządku (przyrody, techniki, nauki), czy poprzez wprowadzanie „ciał obcych” (nieliter) możliwe jest poszerzenie granic tekstu literackiego.

Wreszcie, czy możliwym jest przejście od zapisanej kartki papieru w sferę akustyczną, ku dźwiękowym walorom tekstu literackiego? Czy taki gest polegałby wyłącznie na akustycznej artykulacji utworu pisanego? Czy można poszerzyć go o dźwięki parków, konkretnych ulic, klatek schodowych, tworząc coś w rodzaju manifestu dźwiękowego miejsc, do których odsyłają słowa? Na te pytania odpowie ostatni z warsztatów, warsztat dźwiękowy.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.


Teatr Pinokio | Łódź, ul. Kopernika 16

Powrót do listy wydarzeń