ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Kronikarze, fałszerze i prekursorzy. Wielka Awangarda wobec neoawangardy w polskiej literaturze powojennej

Okładka tomu „Z ponad” Juliana Przybosia projektu Władysława Strzemińskiego

Kronikarze, fałszerze i prekursorzy. Wielka Awangarda wobec neoawangardy w polskiej literaturze powojennej

Wykład Aleksandra Wójtowicza w ramach cyklu odnoszącego się do związków literatury i sztuk wizualnych w Polsce po 1945 roku.

Pisarze z kręgu rodzimej Wielkiej Awangardy w powojennych tekstach opisywali na różne sposoby dzieje tej formacji. Z historycznoliterackich esejów, szkiców autobiograficznych i tomów wspomnień wyłaniała się stopniowo rozpisana na wiele tomów opowieść o dziejach nowatorskiej literatury w Polsce: jej początkach i końcach, punktach zwrotnych i krytycznych, kryzysach i przesileniach. Integralnym elementem tych narracji była próba sporządzenia bilansu osiągnięć literatury z pierwszej połowy minionego stulecia oraz rozważenie jej zdobyczy w kontekście neoawangardy. W ramach wykładu podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytania: jak dawni eksperymentatorzy witali swoich następców? Na ile zgadzali się z ich hasłami, na ile natomiast uważali je za wypaczenie, bądź zarzucenie ideałów Wielkiej Awangardy? 

Aleksander Wójtowicz jest adiunktem w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie. Historyk literatury, edytor. Autor m. in. książek Cogito i sejsmograf podświadomości. Proza Pierwszej Awangardy (2010) oraz Nowa Sztuka. Początki (i końce) (2017). Publikował m.in. w Pamiętniku Literackim, Ruchu Literackim, Przeglądzie Humanistycznym, Kwartalniku Filmowym.

 


Muzeum Sztyki w Łodzi, ms2 | ul. Ogrodowa 19

Powrót do listy wydarzeń