ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Kto ty jesteś? VII Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela

Polska 120, Wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora, fot. W. Łomża
27.05.2017
03.06.2017

Kto ty jesteś? VII Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela

Od sześciu edycji podczas Teatralnej Karuzeli Teatr Pinokio w Łodzi prezentuje publiczności najciekawsze wydarzenia i zjawiska w sztuce współczesnej dla dzieci i młodzieży, powstałe w Polsce i Europie, których twórcy nie boją się eksperymentów z formą i poszukują oryginalnych środków wyrazu.

Każdego roku organizatorzy szukają dla prezentowanych działań artystycznych wspólnego mianownika – ważnego i aktualnego tematu do dyskusji. Hasłem przewodnim VII edycji Festiwalu uczyniono pytanie – „Kto ty jesteś?”. Teatr Pinokio chce razem z widzami sprawdzić, co dziś znaczą postawione w wierszu Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy pytania i poszukać na nie nieoczywistych odpowiedzi. Festiwal będzie okazją do rozmowy o tożsamości i relacjach międzyludzkich, o współczesnym patriotyzmie i przywiązaniu do miejsca, o tradycji i o otwartości na to, co inne i nowe, o historii i teraźniejszości. Proponowane w ramach Festiwalu działania artystyczne i edukacyjne wpisane zostaną w ogólnopolską dyskusję na temat roli twórców awangardowych.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu widzowie zobaczą 14 spektakli z Polski i Europy (Rosja, Francja, Holandia). Zaprezentują się: Teatr Animacji z Poznania,  Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Nowy Teatr z Warszawy, Teatr TAMTAM z Holandii, Teatr Act2 z Francji, Grupa Banina, Teatr Karlsson Haus z Rosji, Teatr Lalek Banialuka z Bielska-Białej, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk z Poznania, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha oraz – poza konkursem – Teatr Pinokio w Łodzi, a także studenci Akademii Teatralnej w Warszawie / Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i studenci PWST w Krakowie / Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu.

Spektakle prezentowane w ramach konkursu ocenią: Sylwia Chutnik – pisarka, Kalina Zalewska – krytyk teatralny, Alicja Morawska-Rubczak – teatrolożka, pedagog teatru, a także Jury Dziecięce.

W tematykę festiwalowych refleksji wprowadzi widzów otwarta debata Teatr na prowadzeniu, moderowana przez Sylwię Chutnik, dotycząca roli sztuki w kształtowaniu postaw obywatelskich i odpowiedzialności artystów za edukację artystyczną młodego pokolenia. Do dyskusji zaproszeni zostaną pedagodzy, naukowcy, twórcy, animatorzy.

Kontynuacją oraz próbą wprowadzenia tych rozważań w życie jest program edukacyjny Festiwalu, dla którego inspiracją i ideowym spoiwem stała się twórczość artystów awangardowych – Franciszki i Stefana Themersonów. We współpracy z mieszkańcami i Fundacją Transformacja, zajmującą się działaniami z zakresu szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju i eko design'u, powstanie kopuła sferyczna (kształtem nawiązująca do projektów awangardowych), która będzie centralnym punktem miasteczka festiwalowego. Miasteczko i program edukacyjny w nim realizowany nosi nazwę Republiki Dzieci – miejsca, w którym dzieci i dorośli mogą spędzić razem czas, stając się partnerami w twórczych poszukiwaniach i odkrywaniu nowych ścieżek dla myśli i działania w duchu awangardowych postulatów dotyczących projektowania wspólnej przestrzeni. Miasteczko festiwalowe powstanie w Parku Sienkiewicza, sąsiadującym z  rewitalizowaną przez Urząd Miasta Łodzi fabryką „Wigencja” (ul. Sienkiewicza 75/77), która w najbliższych latach stanie się nową siedzibą Teatru Pinokio, poszerzonego o formułę Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży.

VII Teatralna Karuzela to także realizacja spektaklu, będąca rozwinięciem warsztatów odbywających się w ramach Republiki Dzieci. Studentka V roku reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Ewa Wolska, zaadaptuje tekst Stefana Themersona Przygody Pędrka Wyrzutka, traktujący o poszukiwaniu własnej tożsamości. Premiera zaplanowana jest na jesień 2017 roku.

Szczegółowy program festiwalu do pobrania w załączniku.

Festiwal jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.


Teatr Pinokio oraz Park Sienkiewicza | Łódź, ul. Kopernika 16

Powrót do listy wydarzeń