ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Kwartały awangardy: Moda z laboratorium

Apaszka, Drukarnia Gumiński i Florczak, Łódź, l. 70. XX w.

Kwartały awangardy: Moda z laboratorium

To już trzecia odsłona z cyklu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ukazywać będzie różnorodne przykłady nowatorskiego podejścia projektantów do kształtowania form odzieży w epoce niekojarzonej powszechnie z awangardą.

W okresie PRL Łódź wiodła prym w produkcji wyrobów tekstylnych; była także jednym z najważniejszych dla polskiego przemysłu włókienniczego ośrodków naukowo-technicznych i wzorniczych. Z Łodzi wywodziła się fachowa kadra: Politechnika Łódzka edukowała inżynierów-włókienników, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych kształcili się projektanci tkanin i ubiorów, wykwalifikowanych pracowników dostarczały też techniczne szkoły średnie i zawodowe. W mieście działało również wiele jednostek badawczo-rozwojowych, specjalizujących się w dziedzinie włókiennictwa i odzieżownictwa.

To właśnie w Łodzi miały swój początek odzieżowe nowości – technologiczne, surowcowe i wzornicze. Projektanci skupieni wokół laboratoriów odzieżowych oraz łódzkiej PWSSP tworzyli modele wzorcowe atrakcyjnej wizualnie odzieży, przeznaczonej do produkcji przemysłowej. W wolno reagującym na zmiany systemie gospodarki centralnie planowanej to właśnie ich działalność pozwalała wprowadzać do polskiej mody nowatorskie trendy.

W ramach trzeciej odsłony cyklu Kwartały awangardy Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi prezentuje odzież wykonaną w latach 60. XX w. przez studentów łódzkiej PWSSP, a także modele wzorcowe i fotografie ubiorów, powstałe w latach 70. XX w. w Centralnym Laboratorium Przemysłu Odzieżowego oraz Centralnym Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego.

Inauguracji prezentacji towarzyszyć będzie wykład Katarzyny Witas, Głównego Kuratora CMWŁ, zatytułowany: Nowy, atrakcyjny asortyment. Łódzka produkcja odzieżowa okresu PRL w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. (Czwartek, 06. 07. 2017 r., g. 17:00).


Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi | Łódź, Piotrkowska 282

Powrót do listy wydarzeń